مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.URMIA.REC.1398.006

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، مرکز تحقیقاتی روانشناسی، واحد ارومیه، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (50 مشاهده)
پیش­ زمینه و هدف: هدف از این پژوهش بررسی اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر حساسیت اضطرابی، شکایت جسمانی و راهکارهای مقابله ای در بیماران مبتلا به MS بود.
مواد و روش­ها: طرح پژوهش شبه آزمایشی از نوع پیش آزمونپس آزمون با گروه کنترل است. جامعۀ آماری شامل زنان مبتلا به ام.اس مراجعه کننده به انجمن ام.اس شهر ارومیه در سال 1398 بود که از بین آ­ن ها نمونه ای به حجم 30 نفر به روش نمونه گیری داوطلبانه انتخاب شدند و به صورت تصادفی در دو گروه 15 نفره جایگزین شدند. برای گروه آزمایش، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در 8 جلسۀ 5/1 ساعته ارائه شد، در حالیکه گروه کنترل آموزشی دریافت نکردند. ابزار پژوهش شامل مقیاس حساسیت اضطرابی (ASI)، پرسشنامه راهکارهای مقابله­ای (CISS) و پرسشنامه سلامت روان (90SCI-) بود.
یافته­ها: نتایج نشان داد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد می­تواند موجب کاهش حساسیت اضطرابی و شکایت جسمانی و همچنین تغییر در راهکارهای مقابله­ای شود بطوربکه افراد گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل بیشتر از سبک مقابله مسئله­مدار و کمتر از سبک­های مقابله هیجان­مدار و اجتنابی استفاده کردند.
بحث و نتیجه­گیری: با توجه به نتایج بدست آمده می­توان برای کاهش حساسیت اضطرابی و شکایت جسمانی و تغییر در راهکارهای مقابله­ای از درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد استفاده کرد.
کلید­واژه­ها: درمان مبتنی بر پذیرش ، حساسیت اضطرابی ، شکایت جسمانی ، راهکارهای مقابله­ ای
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb