مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SARI.REC.1399.134

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (82 مشاهده)
زمینه  و هدف: سرطان یکی از بیماری‌های مخرب و پیش‌رونده است که فشار زیادی را بر بیمار، خانواده و جامعه تحمیل می‌کند. سرطان پستان یک بیماری مزمن است که تشخیص و درمان آن با مشکلات روانشناختی زیادی همراه است. پژوهش‌حاضر باهدف اثربخشی درمان مبتنی بر شفقت  بر رشد پس از سانحه و اضطراب مرگ در زنان مبتلا به سرطان انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری شامل کلیه زنان مبتلابه سرطان پستان مراجعه‌کننده به بیمارستان آراد شهر تهران بود که در سه‌ماهه اول سال 1398 مراجعه نمودند و دارای پرونده پزشکی بودند. از این جامعه30 نفر به شیوه نمونه گیری هدفمند انتخاب شده و به روش تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه قرار گرفتند(هر گروه 15 نفر). گروه آزمایش 8 جلسه 90 دقیقه‌ای تحت روش شفقت درمانی (گیلبرت، 2009) قرار گرفت و  گروه گواه آموزشی را دریافت نکرد. جمع‌آوری داده‌ها براساس پرسشنامه استاندارد رشد پس از سانحه(تدسچی و کالهون، 1996) و اضطراب مرگ (تمپلر،1970) انجام شد. تحلیل داده‌ها با استفاده از روش تحلیل کواریانس در نرم افزار SPSS نسخه بیست و دوم انجام پذیرفت. سطح معناداری آزمون‌ها 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان‌داد میانگین رشد پس از سانحه در گروه آزمایش از 93/74 به 8/92 افزایش یافت. همچنین میانگین اضطراب مرگ در گروه آزمایش از 52/10 به 00/7 کاهش پیدا کرد. تحلیل کوواریانس نشان داد که پس از حذف اثر پیش‌آزمون، میانگین پس‌آزمون دو گروه در هر دو متغیر اختلاف معناداری داشتند (001/0>p).

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb