مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (62 مشاهده)
زمینه و هدف: توجه به شاخص­های کیفی معماری در تدوین ضوابط و استانداردهای مربوط به افراد دارای نیازهای ویژه به عنوان اولین مراجع طراحان برای دستیابی به فضای با کیفیت، ، ضروری است. هدف پژوهش حاضر بررسی و تحلیل میزان توجه به هر یک از شاخص­های موثر بر کیفیت معماری در محتوای استانداردها می­باشد.
روش بررسی:  روش مطالعه توصیفی و از نوع تحلیل محتوا و جامعه آماری تحقیق نشریه 734 سازمان برنامه و بودجه بود . ابزار گردآوری داده­ها " سیاهه وارسی محتوا " بود که روایی آن مورد تائید متخصصان و برای پایایی آزمون اسکات  و ضریب قابلیت اعتماد بیش از 65 درصد به دست آمد. در تجزیه و تحلیل داده­ها از نرم افزار spss  و در سطح آمار توصیفی، جدوال به کار گرفته شد.
یافته­ها: از مجموع 466 مطلب کدگذاری شده ؛ معیارهای عینی با  1/95 درصد به مراتب بیشتر از معیارهای ذهنی با 9/4 درصد مورد تأکید قرار گرفتند. توجه به معیار عملکرد به عنوان یکی از زیرمقوله‌های معیار عینی با 51 درصد بیش از سایر زیر مقولات بود و در حیطه معیارهای ذهنی کیفیت محیطی100 درصد بیش از کیفیت معنایی مورد تاکید واقع شد. زیرمقولات کیفیت محیطی، آرامش و مسائل روان‌شناسی هر دو با 1/39 درصد بیش از سایر زیر مقولات کیفیت محیطی مورد توجه قرار گرفتند.
نتیجه­گیری: درتدوین ضوابط و استانداردهای معماری برای کودکان دارای نیازهای ویژه توجه بر معیارهای عینی بوده است و معیارهای ذهنی به عنوان یکی از مهم­ترین عوامل موثر بر کیفیت معماری مورد کم­توجهی و غفلت واقع شدند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: معماری و شهرسازی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb