مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- فارغ تحصیل دانشگاه آزاد خوراسگان واحد اصفهان
2- دانشگاه اصفهان
چکیده:   (13 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: فلج مغزی یکی از شایعترین بیماری­های عصبی_عضلانی در کودکان به شمار میآید که همراه با اختلالات ثانویه است و یوگا با تنوع سبک ها و روش های اجرایی خود میتواند نقطه آغازین زندگی دوباره، برای تمام افراد باشد. هدف از تحقیق حاضر بررسی تأثیر هشت هفته تمرینات تعدیل شده هاتایوگا بر قدرت عضلات فلکسور تنه کودکان فلج مغزی اسپاستیک دایپلژیک بود.
روش بررسی: روش بررسی: این پژوهش به روش نیمه­تجربی و طرح آن مطالعه‌ای دو گروهی همراه با پیش آزمون و پس آزمون بود. نمونه‌های پژوهشی شامل 14کودک مبتلا به معلولیت فلج­مغزی اسپاستیک دایپلژیک با محدوده­ی سنی 14-7 سال بودند که در مدارس استثنایی جسمی حرکتی شهر اصفهان در حال تحصیل بودند انجام شد و بطور تصادفی به دو گروه تجربی (7)و گواه(7) تقسیم شدند. این پژوهش به روش نیمه تجربی اجرا شد. بعد از کسب مجوز از اداره آموزش پرورش کل استان اصفهان و اداره آموزش و پرورش بخش استثنایی اصفهان؛ دو مدرسه نفیسی روشن و شهید احمد حر  در اختیار محققین قرار گرفت. محققین  با کمک پزشک متخصص و فیزیوتراپ مدارس پس از ارزیابی اولیه، کودکان که در رده­های حرکتی 3-1 GMFCS قرار داشتند؛ از والدین آنها رضایت نامه کتبی دریافت نمودند.  آزمودنی­ها براساس رده عارضه طبقه­بندی و به طور تصادفی در دو گروه تجربی (7 نفر در محدوده­ی سنی 8 تا 14 سال با میانگین سنی 99/1±43/11 سال، در محدوده­ی وزنی 20 تا 42 کیلوگرم با میانگین 92/8±29/32 کیلوگرم و قد110 تا 156 سانتی­متر با میانگین 24/16±00/136 سانتی­متر) و گواه (5 نفر در محدوده­ی سنی 7 تا 13 سال با میانگین سن 79/2±40/10 سال، در محدوده­ی وزنی 29 تا 40 کیلوگرم با میانگین 22/8±00/26 کیلوگرم و با محدوده­ی قدی 103 تا 138 سانتی­متر با میانگین 88/14±40/119 سانتی­متر) وارد مطالعه شدند؛ که در مرحله پس­آزمون دو نفر از گروه گواه به سبب حفظ نکردن شرایط تحقیق، از ادامه تحقیق حذف شدند. در این پژوهش قدرت عضلات فلکسور تنه­ی کودکان فلج مغزی اسپاستیک دایپلژیک در دو گروه با دستگاه دینامومتر موس دیجیتال در دو مرحله پیش­آزمون و پس­آزمون اندازه­گیری شد. گروه تجربی به مدت هشت هفته، هر هفته سه جلسه 60-45 دقیقه­ای به تمرینات تعدیل شده هاتایوگا زیر نظر مربی مجرب پرداخت. در طی این مدت گروه گواه در هیچ برنامه فعالیت بدنی منظمی شرکت نداشت. در این پژوهش از آزمون­های ناپارامتریک استفاده شد؛ به منظور بررسی اختلاف بین‌گروهی از آزمون یو من ویتنی و اختلاف درون‌گروهی از آزمون ویلکاکسون در سطح 05/0 استفاده شد.
یافته­ها: نتایج پژوهش حاضر نشان داد که اثر هشت هفته‌ای تمرینات هاتایوگا سبب افزایش معنادار قدرت عضلات فلکسورهای تنه در مبتلایان به  معلولیت فلج‌مغزی اسپاستیک دایپلژیک گردید.
نتیجه­گیری: با توجه به یافته های پژوهش می توان نتیجه گرفت که، انجام هشت هفته تمرینات تعدیل شده هاتایوگا می­تواند برنامه تمرین مناسبی جهت افزایش قدرت عضلات فلکسور تنه­ی افراد با عارضه فلج مغزی اسپاستیک دایپلژیک دختران  و پسران با رده حرکتی 1تا3  GMFCSباشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb