مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران
2- گروه روانپزشکی و عصب شناسی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (208 مشاهده)
زمینه و هدف: توانبخشی شناختی و کاربرد تمرینات ورزشی یکی از مسایلی است که می تواند به بهبود شاخص های کارکردهای اجرایی کودکان نارساخوان کمک کرده و زندگی فردی و اجتماعی آنها را ارتقا دهد. از این رو، پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی تمرینات ورزشی (هوازی، ایروبیک و فیتنس) بر کارکردهای اجرایی برنامه‌ریزی و حافظه کاری در کودکان نارساخوان صورت گرفت.
روش بررسی: این پژوهش نیمه آزمایشی و به‌صورت پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه گواه انجام شد. جامعه آماری پژوهش را کلیه دانش‌‌آموزان دختر و پسر مراجعه کننده به باشگاه درخت سپید و کلینیک روان­شناسی ذهن­آرا در سال 1399 تشکیل می‌دادند که 24 نفر داوطلب واجد شرایط با روش نمونه‌گیری در دسترس وارد مطالعه شده و 12 نفر در گروه آزمایش و 12 نفر در گروه گواه به‌صورت تصادفی گمارش شدند. ابزارهای پژوهش شامل آزمون خواندن و نارساخوانی (کرمی نوری،1384)، آزمون برج لندن(شالیس،1982) و آزمون ان بک (کرچنر،1958) بود.  مداخله تمرینات ورزشی ازجمله فیتنس، تناسب‌اندام و هوازی به مدت 3 ماه، 3 جلسه در هفته و هر جلسه 1 ساعت اجرا بر روی شرکت کنندگان گروه آزمایش انجام شد. داده­ها با استفاده از نسخه 24 نرم­افزار SPSS و با آنالیز کوواریانس تک متغیری در سطح معناداری 05/0 تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج حاصل از تحلیل داده ها نشان داد که پس از حذف اثر پیش‌آزمون، میانگین نمرات برنامه‌ریزی (001/0p<) و حافظه کاری (001/0p<) در پس‌آزمون اختلاف آماری معناداری بین دو گروه وجود داشت.
نتیجه گیری: بر اساس یافته های این پژوهش می توان گفت که تمرینات ورزشی در کودکان نارساخوان قابلیت کاربرد داشته و بر بهبود کارکردهای اجرایی برنامه‌ریزی و حافظه کاری آن ها اثربخش است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb