مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گروه روانشناسی، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی
3- گروه روانشناسی، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران؛ گروه توانبخشی شناختی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (1148 مشاهده)
زمینه و هدف: توانبخشی شناختی یکی از روش های نوینی است که کاربرد آن می تواند به بهبود شاخص های کارکردهای اجرایی کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم منجر شود. از این رو، پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی توانبخشی شناختی مبتنی بر توجه و حافظه بر مشکلات رفتاری و کارکردهای اجرایی کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم انجام شد.
روش بررسی: مطالعه حاضر نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون همراه با گروه گواه بود. جامعه آماری شامل دانش آموزان با اختلال طیف اتیسم شهر شیراز در سال تحصیلی 98-99 بودند. گروه نمونه شامل 44 نفر از دانش آموزان اتیسم که با نمونه‌گیری هدفمند از بین مدارس عادی و استثنایی انتخاب و در 2 گروه 22 نفری آزمایش و گواه به روش تصادفی گمارده شدند. مداخله طی 13 جلسه (60 دقیقه ای) مبتنی بر توانبخشی شناختی مبتنی بر توجه و حافظه بر روی گروه آزمایش اجرا شد. ابزارهای پژوهش شامل آزمون سنجش دامنه اتیسمASSQ (اهلر و همکاران،۱۹۹۳)، آزمون های اﺳﺘﺮوپ(رﻳﺪﻟﻲ،1935)، عملکرد مداوم (رازولد و همکاران،1956)، کارتهای ویسکانسین (گرانت و همکاران،1948) و N-Back (کرچنر،1958) بود. داده­ها با استفاده از نسخه 24 نرم­افزار SPSS و با آنالیز کوواریانس تک متغیری در سطح معناداری 05/0 تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج حاصل از تحلیل داده ها نشان داد که پس از حذف اثر پیش‌آزمون، میانگین نمرات مشکلات رفتاری(001/0p<) و مولفه های کارکردهای اجرایی مانند برنامه‌ریزی(001/0p<)، بازداری(001/0p<)، توجه پایدار(001/0p<) و حافظه کاری (001/0p<) در پس‌آزمون اختلاف آماری معناداری بین دو گروه وجود داشت.
نتیجه گیری: بر اساس یافته های این پژوهش می توان گفت که روش توانبخشی مبتنی بر توجه و حافظه در کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم قابلیت کاربرد داشته و بر بهبود مشکلات رفتاری و کارکردهای اجرایی آن ها اثربخش است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb