مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MUK.REC.1397/5053

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد اسلامی
2- دانشگاه علوم پزشکی کردستان
چکیده:   (25 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف پرداختن به این پژوهش مقایسه میزان اثربخشی و ماندگاری زوج درمانی مسئله محور جنسی مبتنی بر رویکرد اسلامی بر مسائل جنسی، صمیمت زناشویی و تعهد زناشویی در زوجین مراجعه کننده به مراکز مشاوره شهر سنندج در طول زمان هست.
روش بررسی: طرح پژوهش از لحاظ هدف، جزء تحقیقات کاربردی هست و جزء پژوهش‌های مداخله‌ای و نیمه آزمایشی (پیش آزمون – پس آزمون با گروه گواه) است. جامعه آماری این پژوهش را زوجین مراجعه کننده به مراکز مشاوره شهرستان سنندج در نیمسال دوم ۱۳۹۷ و نیمسال اول ۱۳۹۸ تشکیل داده‌اند. برای انتخاب نمونه این پژوهش با توجه به ماهیت جامعه موردپژوهش، از روش نمونه گیری در دسترس استفاده شد و ابزار سنجش شامل پرسشنامه چند وجهی مسائل جنسی MSQ، پرسشنامه صمیمیت زناشویی تامپسون و واکر، پرسشنامه تعهد زناشویی آدامز و جونز، با پیگیری ۳ ماهه بود. نتایج با استفاده از آزمون آماری تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج به دست آمده حاکی از آن است که زوج درمانی مسئله محور جنسی مبتنی بر رویکرد مسئله محور بر صمیمیت زناشویی و مسائل جنسی در زوجین مراجعه کننده به مراکز مشاوره شهر سنندج در طول زمان ماندگاری داشته است اما این ماندگاری در تعهد زناشویی در طول زمان دیده نشد.
نتیجه گیری: بنابراین از جمله رویکردهای درمانی مؤثر برای کمک به زوج‌هایی که دچار مشکلات جنسی، عدم صمیمیت و تعهد زناشویی هستند، رویکرد زوج درمانی مسئله محور جنسی مبتنی بر رویکرد اسلامی است.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb