مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.Z.REC.1399.045

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد اسلامی
2- دانشگاه ازاد زنجان
3- دانشگاه زنجان
چکیده:   (127 مشاهده)
زمینه و هدف: پیشرفت تحصیلی یکی از مهم­ترین معیارهایی است که در بررسی توانایی فراگیران برای اتمام تحصیلات و رسیدن به مرحله فارغ­التحصیلی نقش قابل­توجهی را ایفاءمی کند. هدف پژوهش حاضرپیش بینی پیشرفت تحصیلی بر اساس پذیرش اجتماعی  با میانجیگیری احساس تعلق به مدرسه در دانش آموزان پسر پایه 10 ناحیه2 شهر قزوین بود.
روش بررسی : پژوهش حاضر توصیفی از نوع همبستگی است.  جامعه آماری این پژوهش همه دانش آموران پسر پایه 10 ناحیه دو شهر قزوین، در سال تحصیلی 99-1398 که تعداد آنان 738نفر بود. لوئلین(2004)تاکید کردند که برای استفاده از روش الگویابی معادلات ساختاری حداقل حجم نمونه 100 نفر کفایت می کند . ولی 200نفر مطلوب است لذا در پژوهش حاضر حجم نمونه 200 نفر انتخاب شدند.  که به روش نمونه گیری تصادفی خوشه ای  چند مرحله ای ، انتخاب شدند. از پرسشنامه های احساس تعلق به مدرسه (SSCS) (بری،بتی،وات،2004)،  پذیرش اجتماعی مارلو- کراون (SDS)و پرسشنامه استاندارد پیشرفت تحصیلی( EA )برای جمع آوری اطلاعات استفاده شد. بعد از بررسی مفروضه­ها ،  برای تجزیه و تحلیل دادهها ، از آزمون آماری همبستگی ، رگرسیون و تحلیل مسیر  استفاده شد  .
یافته ها: نشان داد که بین پذیرش اجتماعی با پیشرفت تحصیلی رابطه مثبت وجود دارد (P<0/01) . بین پذیرش اجتماعی با احساس تعلق به مدرسه رابطه مثبت وجود دارد (P<0/01) .بین پذیرش اجتماعی با پیشرفت تحصیلی با میانجیگری احساس تعلق به مدرسه رابطه وجود دارد و آن را پیش بینی می کنند  (P<0/01 ).
نتیجه گیری :پژوهشگر نتیجه گرفت عوامل مختلف و متعددی از جمله  پذیرش اجتماعی  و احساس تعلق به مدرسه می توانند با پیشرفت تحصیلی رابطه و آن را پیش بینی کنند.لذا والدین، معلمان و سایر دست اندرکاران آموزشی می توانند اهتمام خاصی در جهت رشد و پرورش آن متغیرها در فراگیران مبذول دارند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb