مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.CTB.REC.1400.044

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج-دانشکده روانشناسی
چکیده:   (48 مشاهده)
زمینه و هدف : وجود دردهای مزمن در آرتریت روماتوئید فشارهای عاطفی و روانی بسیاری را به همراه دارد که در بروز یا تشدید ناتوانی حاصل از این بیماری موثر است. هدف این پژوهش بررسی نقش واسطهای راهبردهای تنظیم شناختی هیجان در رابطه بین سبک‌های دلبستگی و استحکام من با سازگاری با درد در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید بود.
روش بررسی: این تحقیق از نوع همبستگی مبتنی بر مدل یابی معادلات ساختاری بود. جامعه آماری شامل کلیه بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید مراجعه کننده به بیمارستان‌ امام حسین تهران در سال 1399 بودند که از میان آن‌ها 285 نفر با استفاده از روش نمونهگیری در دسترس بر اساس تشخیص پزشک انتخاب شدند و به پرسشنامه‌های سبک­های دلبستگی (هازن و شیور، 1987)، استحکام من (ماکسترم و همکاران، 1997)، تنظیم شناختی هیجان (گارنفسکی و کرایج، 2006) و مقیاس چندوجهی درد (کرنز، ترک و رودی، 1985) پاسخ دادند. داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS-23 و AMOS-22 و روش الگویابی معادلات ساختاری مورد تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: اثر مستقیم سبکهای دلبستگی ایمن و ناایمن اضطرابی بر سازگاری با درد معنی­دار بود (0005/0>P). اثرات غیرمستقیم استحکام من و دلبستگی ایمن با نقش میانجی­ سبک­های انطباقی تنظیم شناختی هیجان بر سازگاری با درد معنی­دار بود (0005/0>P). اثرات غیرمستقیم استحکام من و سبک‌های دلبستگی ایمن، اضطرابی و اجتنابی با نقش میانجی سبک­های غیر انطباقی تنظیم شناختی هیجان بر سازگاری با درد معنی­دار بود (0005/0 >P). به علاوه مدل اصلاح شده پژوهش برای سبک‌های انطباقی (84/3=CMIN/df،957/0=CFI،926/0=TLI،944/0=NFIو100/0=RMSEA) و غیرانطباقی (81/4=CMIN/df، 948/0=CFI، 902/0=TLI، 935/0=NFI و 116/0=RMSEA) برازش مطلوبی برای داده‌های گردآوری شده داشت.
نتیجه­گیری: باتوجه به اینکه تنظیم شناختی هیجان به صورت مستقیم و در نقش میانجی بر سازگاری با درد اثر دارد، می‌تواند به عنوان فاکتور مهمی در ارائه خدمات روان‌شناختی برای این بیماران بکار رود.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb