مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (149 مشاهده)
زمینه و هدف: مطالعات متعددی در رابطه با مشکلات روانشناختی، بهزیستی ذهنی مادران دارای کودک مبتلا به طیف اوتیسم انجام شده است. اما پژوهشی که به مقایسه اثربخشی درمان شناختی- رفتاری و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر مشکلات روانشناختی، بهزیستی ذهنی مادران دارای کودک مبتلا به طیف اوتیسم پرداخته باشد مغفول مانده است. پژوهش حاضر با هدف اثربخشی درمان­های شناختی- رفتاری و پذیرش و تعهد بر مشکلات روانشناختی، بهزیستی ذهنی مادران دارای کودک مبتلا به طیف اوتیسم صورت گرفت.
روش بررسی: پژوهش حاضر به شیوه نیمه­آزمایشی و با طرح پیش­آزمون- پس­آزمون با گروه گواه و پیگیری انجام شد. جامعه آماری شامل تمامی مادران دارای کودک مبتلا به طیف اوتیسم مراجعه کننده به انجمن اوتیسم استان گیلان در سال 1398 به تعداد 156 نفر بود که از بین آن­ها تعداد 51 نفر به­ روش نمونه­گیری هدفمند به عنوان نمونه انتخاب و به صورت تصادفی در سه گروه 17 نفری (17 نفر گروه درمان شناختی رفتاری، 17 نفر گروه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و 17 نفر گروه گواه) جایدهی شد. برای جمع­آوری داده­های مورد نیاز از پرسشنامه­های اضطراب، افسردگی و استرس لاویبوند و لاویبوند (1995) و بهزیستی ذهنی کی­یز و مارگیامو (2003) استفاده شد. داده­ها با استفاده از روش­های آماری واریانس با اندازه­گیری مکرر و آزمون تعقیبی بنفرونی در سطح معناداری 05/0 و از طریق نرم­افزار Spss22 تحلیل شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد درمان­ شناختی- رفتاری و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش مشکلات روان­شناختی و افزایش بهزیستی ذهنی مادران دارای کودک اوتیسم اثربخش بود (001/0>P). همچنین بین درمان شناختی- رفتاری و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد تفاوتی وجود نداشت (001/0<P).
نتیجه­گیری: با توجه به یافته­های پژوهش نتیجه­گیری می­شود که می­توان از مداخلات شناختی- رفتاری و نسل سوم آن در کاهش مشکلات روان­شناختی و بهزیستی ذهنی مادران دارای کودک اوتیسم به عنوان مداخلات مبتنی بر شواهد سود برد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb