مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک
چکیده:   (139 مشاهده)
زمینه و هدف: شکوفایی به منزله حالتی از سلامت روان بهینه می­باشد. افراد شکوفا توانایی غلبه بر ناتوانی­های متعدد را داشته و علاوه بر احساس شادکامی در مسیر زندگی روزانه با محیط پیرامون خود مشارکت سازنده­ای دارند. هدف این پژوهش پیش­بینی شکوفایی در جوانان بر اساس هوش اخلاقی با توجه به نقش میانجی امید بود.
روش بررسی: این پژوهش به روش توصیفی- همبستگی انجام شد. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال تحصیلی 1400-1399 به تعداد 740 نفر بود که از بین آن­ها تعداد 384 نفر نمونه واجد شرایط و داوطلب به روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب و وارد مطالعه شد. برای جمع­آوری داده­های مورد نیاز از پرسشنامه­های شکوفایی سلیمانی و همکاران (1394)، هوش اخلاقی ﻟﻨﯿﮏ و ﮐﯿﻞ (2005) و امید اسنایدر (1991) استفاده شد. به منظور تحلیل داده­ها علاوه بر شاخص­های آمار توصیفی از همبستگی اسپیرمن و مدل­سازی معادلات ساختاری در سطح معناداری 05/0 و نرم­افزارهای Spss24 و Lisrel استفاده شد.
یافته­ها: نتایج حاصل از مدل­سازی معادلات ساختاری نشان داد همبستگی شکوفایی با هوش اخلاقی دارای همبستگی مثبت قوی و معنادار و با امید دارای همبستگی مثبت ضعیف و معناداری بود. همچنین نتایج تحلیل مسیر نشان داد که شاخص­های هوش اخلاقی اثر معنی­داری بر شاخص شکوفایی با میانجی­گری متغیر امید داشت که در ارتباط با میزان تأثیر متغیرها بر شکوفایی متغیر هوش اخلاقی با میزان 44 درصد و امید با میزان 53 درصد بر شکوفایی تأثیر مثبت و معنی­داری داشت.
نتیجه­گیری: بر اساس یافته­های این پژوهش نتیجه­گیری می­شود هوش اخلاقی با میانجی امید پیش­بین مناسبی برای شکوفایی است. این یافته بویژه برای دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران می­تواند مفید واقع گردد. 
واژه‌های کلیدی: شکوفایی، هوش اخلاقی، امید، دانشجویان
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb