مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (32 مشاهده)
زمینه و هدف: یادگیری انسان و عوامل مؤثر بر آن در محیط­های آموزشی موضوعی است که بیشتر صاحب­نظران و پژوهشگران آموزشی بر اهمیت آن تأکید می­کنند. هدف از پژوهش حاضر تعیین اثربخشی آموزش ذهن آگاهی بر خودارزشمندی، و رشد اجتماعی در دانش آموزان بود.
روش بررسی: در این پژوهش که به‌صورت آزمایشی با پیش‌آزمون – پس‌آزمون با گروه کنترل انجام گرفت، 30 نفر از افرادی که متمایل به شرکت در پژوهش بودند، از دانش­آموزان پسر ناحیه 2 شهر ساری انتخاب و براساس نمرات پرسشنامه اهداف در گروه آزمایش و کنترل جای‌دهی شدند. آزمودنی‌های گروه آزمایش طی یک برنامه 8 هفته­ای با جلسات ذهن آگاهی 2ساعت در هفته مورد آموزش فنون ذهن‌آگاهی قرار گرفتند، درحالی‌که آزمودنی‌های گروه کنترل هیچ‌گونه آموزشی دریافت نکردند. همه آزمودنی‌های گروه آزمایش و کنترل قبل و بعد از آموزش با استفاده از پرسشنامه خودارزشمندی و رشد اجتماعی مورد ارزیابی قرار گرفتند. داده‌های پژوهش با استفاده از روش تحلیل کوواریانس و نرم­افزار spss.22 مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت. سطح معناداری در این پژوهش 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که آموزش ذهن آگاهی منجر به بهبود معنی‌دار گروه آزمایش در مقایسه با گروه کنترل در افزایش خودارزشمندی (001/0>P) و رشد اجتماعی (001/0>P) در دانش آموزان شد.
نتیجه‌گیری: می­توان نتیجه گرفت با به‌کارگیری آموزش ذهن آگاهی و همچنین توجه به نقش دانش­آموزان می‌توان خودارزشمندی و رشد اجتماعی در دانش آموزان را افزایش داد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb