مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی ، واحد مرودشت، دانشگاه آزاد اسلامی، مرودشت ، ایران
چکیده:   (218 مشاهده)
زمینه و هدف: گرایش به خودکشی یکی از پدیده های مهم روان شناختی است که می تواند آسیب های روانی بسیار زیادی بر افراد بویژه نوجوانان بگذارد. از این رو، پژوهش حاضر با هدف بررسی پیش بینی گرایش به خودکشی بر اساس تکانشگری و تنظیم هیجان تدوین و اجرا شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر مقطعی و از نوع هم‌بستگی بود. جامعه آماری این پژوهش، شامل تمامی نوجوانان شهر یاسوج در سال 1399 بود. شرکت‌کنندگان پژوهش حاضر شامل 380 نوجوان بودند که با استفاده از نمونه‌گیری دردسترس انتخاب شدند. برای گردآوری داده‌ها، از مقیاس افکار خودکشی (بک،1991)، مقیاس تکانشگری (ارنست بارت و همکاران،2004) و پرسشنامه تنظیم هیجان)گروس و جان،1999) استفاده شد. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، از ضریب هم‌بستگی پیرسون و رگرسیون خطی چندگانه، با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخۀ ۲۴ در سطح معناداری 05/0 استفاده گردید.
یافته‌ها: نتایج ضریب هم بستگی پیرسون نشان داد که بین تکانشگری با خودکشی (56/0-r=،001/0p<) و بین تنظیم هیجان با خودکشی (50/0-r=،001/0p<) نیز ارتباط منفی معناداری وجود داشت. علاوه بر این، نتایج تحلیل رگرسیون خطی چندگانه نشان داد تکانشگری (12/0-B=، 001/0p<) و تنظیم هیجان (12/0-B=، 001/0p<)،  به صورت معنادار، گرایش به خودکشی را پیش بینی کردند.
نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش حاضر نشان داد نوجوانانی که ضعف در مهارت های تنظیم هیجان و کنترل تکانه دارند به خودکشی گرایش بیشتر و بالعکس نوجوانان دارای مهارت های تنظیم هیجان و کنترل تکانه گرایش کمتری به سمت خود کشی دارند. بنابراین بررسی تنظیم هیجان و کنترل تکانه در مشاوره و درمان گرایش به خودکشی تاثیرگذار است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb