مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه تهران
2- دانشگاه علوم پزشکی تهران
3- دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
چکیده:   (65 مشاهده)
زمینه و هدف: رانندگی در شرکت‌های تاکسیرانی آنلاین یکی از شغل‌هایی است که امروزه و در جوامع مختلف فعالان زیادی را به خود اختصاص داده است. رانندگان تاکسیرانی آنلاین نیازمند صلاحیت‌های شناختی و روان‌شناختی هستند که باید سنجیده شوند تا کیفیت خدمات این بخش ارتقا یابد. بررسی سلامت روان و تهیه ابزاری جهت تشخیص این ویژگی در رانندگان شبکه تاکسیرانی آنلاین دارای ضرورت است. هدف از پژوهش حاضر ساخت ابزاری جهت سنجش سلامت روان رانندگان بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع کاربردی و ابزارسازی بود. جامعه آماری پژوهش شامل رانندگان تاکسی‌های آنلاین در شهر تهران بود. تعداد نمونه در این مقاله تقریباً 6 برابر تعداد سؤال‌ها در نظر گرفته شد که با احتساب ریزش نمونه، تعداد 400 نفر انتخاب شدند. شیوه انتخاب نمونه به صورت دردسترس بود. در نهایت 311 پرسشنامه تکمیل شده بدست آمد. ابزار پژوهش، پرسشنامه سلامت روان رانندگان تاکسیرانی آنلاین بود. این مقیاس توسط  پژوهشگران مطالعۀ حاضر و پس از ارزیابی جامعی از مفاهیم سلامت روان مرتبط با وضعیت راننده‌گان تدوین شد. به منظور بررسی روایی محتوایی از نسبت روایی محتوایی (CVR) و شاخص روایی محتوا (CVI) استفاده شد. برای بررسی روایی سازه و تعیین ساختار عاملی مقیاس تحت بررسی، تحلیل عاملی اکتشافی به روش تحلیل مؤلفه‌های اصلی با چرخش واریمکس انجام شد. در این تحلیل عوامل دارای ارزش‌های ویژه بیشتر از 1 به‌عنوان عامل‌های اصلی در نظر گرفته شد. همسانی درونی به شیوه محاسبه ضریب آلفای کرونباخ و پایایی به شیوه بازآزمایی (با فاصله دو هفته) مورد بررسی قرار گرفت. آنالیز داده‌ها به‌کمک نرم‌افزار SPSS نسخۀ ۲۱ در سطح معناداری 05/0 انجام شد.
یافته­ها: نسبت روایی محتوایی (CVR) برای پرسشنامه در دامنه 60/0 تا 1 درصد و شاخص روایی محتوا (CVI) برابر با 70/0 برآورد گردید. نتایج تحلیل عاملی اکتشافی نشان داد این پرسشنامه 7 عامل را شامل می‌شود و مجموع درصد واریانس تجمعی عامل‌ها برابر با 75/58 درصد بود. ضریب آلفای کرونباخ برای کل مقیاس برابر با 85/0 و ضریب باز‌آزمایی نیز برای خرده‌مقیاس‌ها در دامنه 69/0 الی 84/0 قرار داشت و ضریب باز‌آزمایی کل مقیاس برابر با 66/0 به دست آمد.
نتیجه‌گیری: نتایج بررسی نشان داد که «پرسشنامه سلامت روان رانندگان تاکسیرانی آنلاین» از روایی و پایایی قابل قبولی برخوردار است. بر این اساس می‌توان از این پرسشنامه در جهت ارزیابی سلامت روان افرادی که در شرکت های تاکسیرانی آنلاین مشغول به فعالیت هستند مورد استفاده قرار گیرد و همینطور زمینه ساز برنامه ریزی در جهت آموزش و توانمندی این افراد شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb