مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی
2- اهواز، دانشگاه شهید چمران
چکیده:   (19 مشاهده)
زمینه و هدف: نگرش به خیانت می ­تواند نقشی پررنگ در گرایش به خیانت زناشویی و طلاق در زوجین ایفا نماید. بنابراین، ارائۀ مداخلاتی در این راستا احساس می­ شود. پژوهش حاضر با هدف مقایسه اثربخشی درمان راه ­حل مدار و هیجان­ مدار بر نگرش به خیانت زناشویی افراد متأهل انجام شد. 
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع نیمه­ آزمایشی با طرح تک­ آزمودنی بود. در این مطالعه از طرح خط پایه چندگانه استفاده شد. جامعۀ­ آماری شامل کلیه زوجین مراجعه ­کننده به مراکز مشاوره شهر بوشهر در سال 1398 بود که از این جامعه هشت زوج (شانزده مرد و زن) به شیوه نمونه­ گیری داوطلبانه وارد مطالعه شدند و زوجین به شیوه جایگزینی تصادفی در دو درمان راه ­حل مدار (چهار زوج) و هیجان­ مدار (چهار زوج) گماشته شدند. هشت جلسه درمان راه­ حل مدار براساس بستۀ درمانی (نلسون و لیپچیک، 2007) و ده جلسه درمان هیجان­ مدار براساس بستۀ درمانی (جانسون، 2004) هر کدام به مدت زمان جلسه ­ای نود دقیقه ­ای برای هر دو درمان اجرا شد. ابزار جمع ­آوری داده­ ها مقیاس نگرش به خیانت زناشویی (واتلی، 2006) بود. برای تجزیه و تحلیل آماری داده­ها و نمره ­های به دست آمده از ارزیابی­­ ها در سه مرحله خط پایه‌‌‌‌، درمان و پیگیری دو ماهه از روش ترسیم دیداری، شاخص تغییر پایا (RCI) و فرمول درصد بهبودی استفاده شد.
یافته­ ها: مقایسۀ نمرات مرحله پیگیری با مرحله خط پایه و مداخله، روند کاهشی پایدار نمرات نگرش به خیانت زناشویی را در هر دو گروه درمان نشان داد؛ این امر بیانگر اثربخشی درمان راه­ حل مدار و هیجان­ مدار در کاهش میزان نگرش به خیانت زناشویی در افراد متأهل بود. همچنین درمان هیجان­ مدار با 38/12 درصد در کاهش نگرش به خیانت زناشویی موفق­ تر از درمان راه­ حل مدار با 23/22 درصد بود.
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج، درمان راه­ حل مدار و درمان هیجان­ مدار منجر به کاهش نگرش به خیانت زناشویی در افراد متأهل شدند؛ اما درمان هیجان­ مدار در کاهش نگرش به خیانت زناشویی در افراد متأهل موفق ­تر از درمان راه­ حل مدار عمل کرد.
 

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb