مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات
2- واحد علوم تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی
3- دانشگاه تهران
4- دانشگاه آزاد واحد شاهرود
چکیده:   (27 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف پژوهش حاضر مدل­یابی نشاط معنوی والدین در ارتباط با خلاقیت با نقش میانجی ویژگی­های شخصیتی فرزندان تیزهوش است.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر با توجه ماهیت آن از نوع توصیفی – همبستگی (معادلات ساختاری) است. جامعه آماری این پژوهش کلیه دانش‌آموزان مقطع متوسطه مدارس سمپاد دخترانه مناطق6  و13 شهر تهران در سال تحصیلی 1399-1400 به همراه والدینشان بود که با استفاده از روش نمونه­گیری در دسترس 350 نفر به عنوان گروه نمونه انتخاب شدند. جهت جمع­آوری داده­ها از مقیاس­های خلاقیت تورنس (1998)، نشاط معنوی افروز (1395) و ویژگی شخصیتی هگزاکو (2000) استفاده شد. جهت تجزیه و تحلیل داده­ها از نرم­افزار Amos نسخه 24و روش همبستگی پیرسون و تحلیل مسیر استفاده شد.
یافته­ها: یافته‌ها نشان داد مسیر مستقیم نشاط معنوی به خلاقیت (25/0) منفی است ولی معنادار نیست. مسیر مستقیم نشاط معنوی به ویژگی­های شخصیتی (44/0) مثبت و معنادار است. و همچنین، مسیرهای ویژگ­های شخصیتی به خلاقیت (47/0) مثبت و معنادار است.
نتیجه­گیری: بنابراین، به نظر می‌رسد نشاط معنوی بالا در خانواده­ها با اثرگذاری بر ویژگی­های شخصیتی مانند برونگرایی، گشودگی به تجربه و ..... در فرزندان موجب تقویت خلاقیت خواهد شد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb