مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران
چکیده:   (42 مشاهده)
زمینه و هدف: کودکان مبتلا به نشانگان داون در پردازش و یکپارچگی حسی حرکتی و مهارت­های حرکتی نقص­هایی را نشان می­دهند که موجب محدودیت در تجارب حسی و اشکال در کنترل حرکتی بهنجار می­شود. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی برنامه جامع تقویت کنش­های حسی و حرکتی خانواده محور بر مهارت­های حرکتی در کودکان با نشانگان داون انجام شد.
روش بررسی: طرح پژوهش، از طرح­های نیمه­آزمایشی و از نوع پیش­آزمون-پس­آزمون با گروه گواه و با دوره پیگیری بود. جامعه­آماری پژوهش را کلیه کودکان با نشانگان داون همراه با والدین آنها، که در سال 1398-1397 به کلینیک توانبخشی سعادت و آوا، شهرستان کاشمر مراجعه کردند، تشکیل دادند. تعداد 20 والد که فرزند آنها در مقیاس رشد حرکتی پی­بادی فولیو و فیوول (2000) نمرات پایین تر نمره میانگین 3 گرفتند (پیش­آزمون) بر اساس نمونه­گیری دردسترس، به عنوان نمونه به طور داوطلبانه وارد مطالعه و با انتساب تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه جایگزین شدند (گروه آزمایش و گروه گواه هریک10 نفر). گروه آزمایش (والدین دارای فرزند مبتلا به سندرم داون) تحت جلسات درمان تقویت کنش­های حسی حرکتی خانواده­محور قرار گرفتند. پس از پایان دوره مداخله، مهارت­های حرکتی فرزندان شرکت کنندگان برای بار دوم با استفاده از مقیاس­ رشد حرکتی پی بادی فولیو و فیوول (2000)  مورد سنجش قرار گرفت. داده­های جمع­آوری شده با نرم افزارspss-22  و آمار استنباطی تحلیل کوواریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته­ ها: نتایج نشان داد برنامه جامع تقویت کنش­های حسی و حرکتی خانواده محور بر مهارت­های حرکتی در کودکان آهسته گام با نشانگان داون موثر است (005/0>p).
نتیجه گیری: در یک نتیجه گیری کلی می­توان گفت با توجه به این که در مبتلابان سندرم داون، محدودیت در تجربیات حسی به دلیل اختلال کمتر حرکتی مناسب وجود دارد و این مسئله به نوبه خود موجب اختلات حرکتی می­گردد، بنابراین به نظر می­رسد که اعمال روش­های درمانی مانند تقویت کنش­های حسی حرکتی خانواده محور موجب تاثیرات مثبتی در بهبود مهارت­های حرکتی گردد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb