مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- داشگاه تهران
2- دانشگاه تهران
3- دانشگاه شهید بهشتی
چکیده:   (92 مشاهده)
زمینه و هدف: والدین کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم با چالش‌هایی مواجه‌اند که ممکن است بر روابط زوجینی آن‌ها تأثیر بگذارد. هدف از مطالعۀ حاضر، بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر رضامندی زوجیت در والدین کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع مروری نظام­مند بود. روش­شناسی آن مبتنی بر گردآوری، طبقه‌بندی و خلاصه کردن یافته­های مقالات علمی-پژوهشی مرتبط با رضامندی از زوجیت در خانواده­های دارای کودک اختلال طیف اوتیسم است که در بین سال­های 1980-2021 میلادی برگرفته از پایگاه­های اطلاعاتی داخلی و خارجی صورت پذیرفت. کلیدواژه­های رضامندی، زوجیت، مبتلا به اختلال طیف اوتیسم مدنظر قرار گرفت. پایگاه­ اطلاعاتی داخلی شامل SID و پایگاه­های اطلاعاتی خارجی شامل CINAHL، PsycINFO، Scopus، Medline، Embase، Informit، Proquest، Sage Journals، AMED، Pubmed، OT Seeker، Google Scholar بود. در جست­وجوی اولیه هشتاد­وهفت مقاله انتخاب شد که پنجاه­وچهار مقاله به دلیل عدم تناسب با موضوع اختلال طیف اوتیسم حذف شد. در ادامه سه مقاله به علت تکراری بودن در چند پایگاه اطلاعاتی و هشت مقاله به دلیل مروری بودن حذف شد. در نهایت بیست‌ودو مقاله انتخاب شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد زوجین دارای کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم، رضامندی زوجیت کمتری نسبت به زوجین دارای کودک عادی دارند. رفتارهای چالش‌زای کودک، استرس والدین و بهزیستی روان‌شناختی ضعیف، عوامل خطرآفرین برای رابطۀ زناشویی و ارزیابی شناختی مثبت و حمایت اجتماعی به‌عنوان عوامل محافظتی رابطۀ زناشویی در مقالات در نظر گرفته شده بودند
نتیجه‌گیری: یافته کلی این بررسی نظام‌مند حاکی از آن بود که زوجین دارای کودک مبتلا به طیف اوتیسم در مقایسه با زوج‌هایی که فرزندان بدون معلولیت دارند، در معرض رضامندی زوجیت کمتری هستند؛ بنابراین می­توان گفت زوج­های دارای کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم نیازمند حمایت‌های اجتماعی برای حفظ رضامندی زوجیت خود هستند.
 
     
نوع مطالعه: مقاله مرور نظام‌مند | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb