مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز
چکیده:   (20 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری ایدز یا اچ­آی­وی مثبت از جمله اختلالات روانی- فیزیولوژیک می­باشد که علاوه بر مشکلات جسمی، عوامل روانشناختی در بروز و تشدید آن نقش بسزایی دارند. هدف اصلی این پژوهش بررسی اثربخشی برنامه آموزش گروهی مفاهیم تئوری انتخاب بر خودکنترلی در زندانیان اچ­آی­وی مثبت بود.
مواد و روش‌ها: طرح پژوهش از نوع مطالعه‌ی نیمه­تجربی چهارگروهی سالمون بود که ترکیبی از طرح­های پیش­آزمون- پس­آزمون با گروه کنترل و طرح پس­آزمون با گروه کنترل بود. جامعه‌ی آماری پژوهش حاضر، کلیه‌ی زندانیان اچ­آی­وی مثبت زندان مرکزی شیراز بودند که از این میان 60 زندانیان اچ­آی­وی مثبت با روش نمونه­گیری هدفمند با ملاک­های ورود و خروج انتخاب شدند و به طور تصادفی و برابر به دو گروه آزمایش و دو گروه کنترل تخصیص یافتند. آزمودنی­ها با مقیاس خودکنترلی گراسیمیک و همکاران (1993) مورد ارزیابی قرار گرفتند. سپس، گروه­های آزمایش 9 جلسه­ی 90 دقیقه‌ای آموزش گروهی مفاهیم تئوری انتخاب براساس راهنمای گلاسر (2012) را دریافت کردند در حالی که گروه کنترل هیچ آموزشی را دریافت نکرد. داده‌ها با استفاده از تحلیل واریانس دوراهه تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج بیانگر این بود که آموزش گروهی مفاهیم تئوری انتخاب بر افزایش خودکنترلی در زندانیان اچ­آی­وی مثبت به طور معناداری موثر بوده است (0001/0>p).
نتیجه‌گیری: می­توان گفت که آموزش گروهی مفاهیم تئوری انتخاب به واسطه تاثیر آموزش مفاهیم کنترل درونی و بیرونی، نیازهای بنیادین، رفتار کلی، دنیای مطلوب، سیستم ادراکی، سیستم خلاق رفتاری و مسئولیت­پذیری در افزایش خودکنترلی زندانیان اچ­آی­وی مثبت می­تواند در نمونه­های بیشتر و فرهنگ­های متفاوت مورد نظر توجه محققین قرار گیرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb