مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، تبریز
2- دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، تبریز
چکیده:   (106 مشاهده)
زمینه و هدف: افزایش طلاق و نارضایتی زندگی زناشویی سبب شده است تا میزان گرایش به سمت طلاق روند افزایشی پیدا کند. پژوهش فعلی به منظور تعیین اثربخشی زوج درمانی شناختی-رفتاری بر تعارضات زناشویی، دلزدگی زناشویی و خود نظم جویی هیجانی زوجین در معرض طلاق شهرستان بانه انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش نیمه­آزمایشی با پیش آزمون- پس آزمون با گروه گواه و با دومرحله پیگیری بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه زوجینی بود که در بازه زمانی بهار سال 1400 به شورای حل اختلاف شهرستان بانه ارجاع داده شده بودند. از بین این زوجین تعداد 30 زوج  واجد شرایط داوطلب به صورت در دسترس وارد مطالعه و به طور تصادفی به دو گروه آزمایشی و گواه تقسیم شدند. زوجین هر دو گروه در چهار مرحله سنجش (یعنی پیش­آزمون، پس­آزمون، پیگیری یک ماهه و پیگیری سه ماهه) به پرسشنامه­های دلزدگی زناشویی (پاینز، 1996)، پرسشنامه تعارضات زناشویی(ثنایی ذاکر و براتی، 1375) و پرسشنامه خودنظم­بخشی هیجانی (گراتز و رومر، 2004) پاسخ دادند. داده­های پژوهش با آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر به وسیله نرم افزار SPSS نسخه 23 تحلیل شد. سطح معناداری آزمون‌ها 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته­ها: نتایج پژوهش حاکی از اثربخشی زوج درمانی شناختی رفتاری بر کاهش تعارضات زناشویی، دلزدگی زناشویی، افزایش خود نظم جویی هیجانی و همچنین پایداری مداخله در بازه زمانی یک ماهه و سه ماهه بود (001/0>p). اثر گروه بر دلزدگی زناشویی (001/0>p)، بر متغیر تعارض زناشویی (001/0>p) و بر متغیر خود نظم جویی هیجانی (001/0>p) معنادار بود.
نتیجه­گیری: زوج درمانی شناختی­-رفتاری گروهی می­تواند موجب کاهش مشکلات زوجین شده و مشاوران و روان درمانگران در زمینه حل مشکلات زوجین در معرض طلاق از این مداخله استفاده بکنند.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb