مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی، واحد شاهرود، دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرود ایران.
2- استادیار گروه روانشناسی، واحد شاهرود، دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرود، ایران.
3- استادیار،گروه مشاوره و روانشناسی، واحد قوچان، دانشگاه ازاد اسلامی، قوچان،ایران.
چکیده:   (193 مشاهده)
زمینه و هدف: امروزه اینترنت به عنوان ابزاری بسیار مهم برای آموزش، سرگرمی، به اشتراک گذاشتن اطلاعات و ارتباطات تلقی می‌شود و به بخش جدایی ناپذیری از زندگی آنان تبدیل شود این در حالی است که استفاده از اینترنت در جنبه­های مختلف زندگی انسان در حال گسترش است؛ بنابراین درک این که افراد چگونه با آن ارتباط برقرار می‌کنند، امری بسیار مهم است. چنانچه امروزه اختلالات وابسته به تعاملات افراد با اینترنت و رسانه­های اجتماعی به عنوان موضوع مهم علمی تحقیقاتی در حال شکل­گیری است مطالعات مختلف عوامل متعددی را که در اعتیاد به شبکه­های اجتماعی مجازی نقش دارند، مورد بررسی قرار داده اند. بنابراین هدف پژوهش حاضر مدلسازی اعتیاد به شبکه­های اجتماعی مجازی بر اساس طرحواره­های ناسازگار اولیه با نقش میانجی هویت معنوی در نوجوانان دختر بود.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر با توجه ماهیت آن از نوع توصیفی-تحلیلی بود که در قالب مدلسازی معادلات ساختاری ارائه شد. جامعه آماری این پژوهش جامعه آماری این پژوهش کلیه دانش‌آموزان دبیرستانی شهر بابل در سال تحصیلی 99-98 مود که با استفاده از روش نمونه­گیری در دسترس 320 نفر به عنوان گروه نمونه انتخاب شدند. جهت جمع­آوری داده­ها از مقیاس­های اعتیاد به شبکه­های اجتماعی مبتنی بر موبایل خواجه­احمدی، پولادی و بحرینی (1395)، طرح‌واره یانگ (1990)، هویت معنوی راهپیما، رستمی و جوکار (1393) شد. جهت تجزیه و تحلیل داده­ها از نرم­افزار SPSS نسخه 24 و Amos نسخه 24و همبستگی پیرسون و مدلسازی معادلات ساختاری استفاده شد. سطح معناداری همه آزمون­ها 05/0 بود.
یافته­ها: بررسی ضرایب مسیر مستقیم بین مسیرهای مختلف نشان داد، طرحواره ناسازگار با هویت معنوی (024/0=P، 13/0-Beta=) و طرحواره ناسازگار با اعتیاد به شبکه­های مجازی (001/0=P،  75/0Beta=) به طور معناداری رابطه مستقیم داشت. اما هویت معنوی با اعتیاد به شبکه مجازی (204/0=P،  12/0-Beta=) رابطه مستقیم نداشت. شاخص های نیکویی برازش مدل مفهومی برازش داده شده برابر با (1/4=0CMIN/df، 95/0GFI=،94/0 NFI=،064/0 RMSEA=) به دست آمد.
نتیجه­گیری: براساس یافته­های این پژوهش، به نظر می‌رسد طرحواره­های ناسازگار اولیه در نوجوانان دختر با اثرگذاری بر هویت معنوی موجب افزایش اعتیاد به شبکه­های اجتماعی مجازی خواهد شد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb