مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.RASHT.REC.1399.069

XML English Abstract Print


1- گروه روان‌شناسی، واحدرشت، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گروه روان‌شناسی، واحد رشت، دانشگاه آزاد اسلامی؛ گروه روان‌شناسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه گیلان
چکیده:   (168 مشاهده)
زمینه و هدف: امروزه زنان و دختران نوجوان به واسطه تحول شرایط اجتماعی، جغرافیایی، فرهنگی، اقتصادی و مرحله­ای از تمدن که در آن قرار دارند، در جهانی پیچیده­تر و چالش‌برانگیزتر از گذشته زندگی می­کنند و طبیعتاً نیازها و تمایلات اجتماعی آنها تغییر کرده است. هدف پژوهش حاضر بررسی الگوی ساختاری اثرات مهارت­های اجتماعی، کنترل هیجان با رفتارهای خودزنی در زنان: نقش میانجی افسردگی و تجربه خشونت بود.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر، توصیفی از نوع همبستگی و الگویابی معادلات ساختاری بود. جامعه آماری این پژوهش تمامی زنان 20-25 سال شهر کرج در سال 1399 بودند که با فراخوان اینترنتی 350 نفر از آنان به روش نمونه­گیری هدفمند وارد پژوهش شدند. به منظور گردآوری داده­ها، از پرسشنامه آسیب­به­خود (سیگالاس و بیسواس، ۱۹۹۸)، افسردگی بک (بک، مندلسون، موک و ارباف، 1996)، مهارت­های اجتماعی (ایندربیتزن و فوستر1992)، کنترل هیجان (راجر و نشوور، 1987)، خشونت نسبت به زنان (حاج‌یحیی، 1380)‌ استفاده شد. ارزیابی الگوی پیشنهادی از طریق الگویابی معادلات ساختاری با استفاده از نرم­افزارهای SPSS26 و AMOS24 صورت گرفت. برای تحلیل روابط واسطه­ای نیز از روش بوت استرپ استفاده شد.
یافته­ها: یافته­ها نشان داد که دشواری در کنترل هیجان و مهارت­های اجتماعی پیش­بین­های خوبی برای رفتارهای خودزنی هستند (01/0>P). همچنین افسردگی و تجربه خشونت در مدل نقش واسطه­ای داشته و مدل پیشنهادی برازش مناسبی دارد (01/0>P).
نتیجه­گیری: بر اساس نتایج پژوهش حاضر، با تقویت مهارت­های اجتماعی و کنترل هیجان می­توان به کم­شدن رفتارهای خودزنی در زنان و بهبود عملکرد شناختی در آنان کمک کرد و افسردگی و تجربه خشونت می­تواند این رابطه را تضعیف کند.  
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb