مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علم وهنریزد
چکیده:   (585 مشاهده)
زمینه وهدف: اختلال شخصیت مرزی یکی از شایع­ترین اختلالات شخصیت است و مشکلاتی از قبیل کمتر شدن سن اختلال، روند رو به رشد و تفکرات خودکشی و سایر مشکلاتی که این افراد در زندگی خود تجربه میکنند درمان این اختلال را به یک اولویت پژوهشی تبدیل کرده است. هدف این پژوهش تعیین اثربخشی درمان مبتنی بر ذهنی سازی بر کابوس شبانه و  بی ثباتی هیجانی در زنان مبتلا به اختلال شخصیت مرزی بود.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر نیمه ازمایشی از نوع پیش آزمون - پس آزمون با گروه آزمایش و گواه بود. جامعه آماری این پژوهش را کلیه زنان مبتلا بـه اختلال شخصیت مرزی مراجعه کننده به یک کلینیک مغز و اعصاب و روان در یزد در سال 1400 بود که با استفاده از روش نمونه گیری دردسترس تعداد30 نفر از بین مراجعان واجد شرایط و داوطلب در دو گروه ازمایش (15نفر) و گروه گواه (15نفر) با توجه به دارا بودن ملاک های ورود از میان جامعه آماری وارد مطالعه شـدند. درمان مبتنی بر ذهنی سازی در 20 جلسه 75 دقیقه ای بر روی گروه ازمایش اجراشد. برروی گروه گواه مداخله ای انجام نگردید. پیش آزمون و پس آزمون با استفاده از پرسشنامه شاخص شدت کابوس و رویاهای آشفته (کراکوف2001) و پرسشنامه دشواری در تنظیم هیجانی (گراتز و روئمر2004) انجام شد.تحلیل داده ها در نرم افزار SPSSنسخه 23 داده ها با استفاده از ازمون کوواریانس صورت گرفت.سطح معناداری آزمون ها (05/0=a) لحاظ شد.
یافته ها: یافته ها نشان داد که درمان مبتنی بر ذهنی سازی تاثیر 1/86 درصدی بر بهبود بی ثباتی هیجانی (001/0>p) و تاثیر 1/71 درصدی بر کاهش کابوس شبانه (001/0>p) در زنان مبتلا به اختلال شخصیت مرزی داشت.
نتیجه گیری: بر اساس یافته های این مطالعه، نتیجه گرفته می شود درمان مبتنی بر ذهنی سازی بر بی ثباتی هیجانی وکابوس شبانه در زنان تاثیر دارد، بنابراین میتواند به درمانگران تلویحات کاربردی برای درمان زنان مبتلا به اختلال شخصیت مرزی اراِئه دهد.

 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb