مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SRB.REC.1399.146

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری رفتارحرکتی، دانشگاه علوم تحقیقات، تهران، ایران
2- استادیار، گروه رفتارحرکتی، دانشگاه علوم تحقیقات، تهران، ایران
3- دانشیار، گروه رفتارحرکتی، پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، تهران، ایران
چکیده:   (309 مشاهده)
چکیده:
زمینه و هدف: مشکلات ویژه یادگیری نوعی کم توانی مزمن است که رشد کار کردهای اساسی چندگانه شامل کار کردهای تحصیلی، روانشناختی و نوروسایکولوژیکی را تحت تأثیر قرار می دهد. اهدف از پژوهش حاضر مقایسه اثر مداخله های مبنی بر بازی بر مهارت نوشتن دانش آموزان ابتدایی دارای کم­توانی یادگیری بود.
روش­بررسی: روش پژوهش از نوع نیمه تجربی همراه با مداخله و به لحاظ هدف از نوع تحقیقات کاربردی بود و با طرح  پیش­آزمون پس­آزمون که به صورت مقطعی با سه گروه تجربی بود. شرکت­کنندگان پژوهش دانش آموزان دختر ابتدایی با تعداد به صورت تصادفی در 3 گروه تجربی پژوهش تقسیم بندی شدند. سه مداخله پژوهش شامل بازی های حرکتی، واقعیت مجازی و بینایی حرکتی بودند. به منظور بررسی اثر بخشی تمرینات و وجود یا عدم وجود تفاوت بین گروه‌های مختلف پژوهش در مرحله پس‌آزمون از آزمون آنالیز کوواریانس استفاده شد. برای بررسی دو به دوی گروه‌ها از آزمون تعقیبی LSD استفاده شد. در ادامه به منظور بررسی تغییرات درون گروهی از پیش‌آزمون تا پس‌آزمون از آزمون تی همبسته استفاده شد. سطح معناداری آزمون­ها (۰٫۰۵=α )بود.
 یافته‌ها: نتایج آزمون آنالیز کوواریانس نشان داد که پس از کنترل اثر پیش آزمون (کووریت)، در میزان نتایج مربوط به مهارت نوشتن بین سه گروه‌ تمرینی اختلاف معنی‌داری وجود دارد. نتایج آزمون تعیقی LSD نشان داد که گروه تمرینی بینایی- حرکتی در متغیر مهارت نوشتن در پس‌آزمون نسبت به دو گروه دیگر نمرات بالاتری را به دست آورده‌اند. نتایج آزمون تی همبسته نشان داد که هر سه گروه تمرینی به طور معناداری در پس‌آزمون نمرات بالاتری را در متغیر مهارت نوشتن نسبت به پیش‌آزمون  به دست آوردند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج پژوهش می­توان نتیجه­گیری کرد که از مداخلات بازی برای پیشرفت مهارت نوشتن استفاده کرد و همچنین به نظر می­رسد بازی های بینایی حرکتی نسبت به دیگر مداخلات می­توانند مفید تر واقع شوند.
کلیدواژه­ها: بازی، مهارت، نوشتن، کم توانی یادگیری
 
واژه‌های کلیدی: بازی، مهارت، نوشتن، کم توانی یادگیری
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb