مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی، واحد شاهرود، دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرود ایران.
2- استادگروه روان شناسی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، قم، ایران.
3- استادیار گروه روانشناسی، واحد شاهرود، دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرود، ایران.
4- استادیار گروه معارف اسلامی، واحد شاهرود، دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرود، ایران.
چکیده:   (755 مشاهده)
مقدمه: پریشانی روان‌شناختی ناراحتی خاص و حالت هیجانی است که توسط افراد به‌طور موقت یا دائم در پاسخ به استرس‌های خاص و درخواست‌های آسیب‌زا تجربه می‌شود . بنابراین هدف پژوهش تعیین اثربخشی درمان شناختی رفتاری بر انعطاف پذیری عاطفی و شناختی در افراد دارای پریشانی ­های روانشناختی بود.
روش: روش این پژوهش از نوع نیمه­آزمایشی با استفاده از طرح پیش­آزمون و پس­آزمون با دو گروه آزمایش و گواه بود. جامعه آماری این پژوهش شامل افراد دارای نشانه­های وسواس اردوگاه حرفه­آموزی و کاردرمانی شهر سمنان در سال 1400 بود و از بین آن­ها 30  نفر واجد شرایط به صورت تصادفی وارد مطالعه شدند و به تصادف در دو گروه آزمایش و گواه (هر گروه شامل 15 نفر) جایگزین شدند. سپس پرسشنامه­های انعطاف­پذیری شناختی دنیس و وندروال (۲۰۱۰)، انعطاف‌پذیری هیجانی بونانو و همکاران (2004) توسط هر دو گروه تکمیل شد. پس از آن درمان شناختی رفتاری بر روی گروه آزمایش اجرا شد. سپس پرسشنامه­های مذکور توسط هر دو گروه تکمیل شد. داده­ها با استفاده از نرم­افزار SPSS نسخه 24 و روش تحلیل کوواریانس تحلیل شدند. همچنین سطح معناداری آزمون ها 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته­ها: یافته‌های پژوهش نشان داد تأثیر درمان شناختی رفتاری بر افزایش انعطاف‌پذیری شناختی و عاطفی در افراد دارای پرسشانی­های روانشناختی معنادار بود (001/0>P).
 نتیجه­گیری:  می توان گفت درمان شناختی رفتاری می­تواند بر افزایش انعطاف‌پذیری شناختی و عاطفی در افراد دارای پرسشانی­های روانشناختی اثربخش باشد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb