مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علم و هنر
چکیده:   (366 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: در سال‌های اخیر، میزان شیوع مشکلات روحی و روانی جوانان و نوجوانان به طرز چشمگیری افزایش یافته است، به طوری که برخی از محققان میزان آن را در میان افراد زیر 20 سال تا 75٪ گزارش می‌دهند. یکی از رایج‌ترین مشکلات نوجوانان در هنگام بیماری کرونا، استرس و اضطراب است. بنابراین هدف از انجام این پژوهش بررسی اثربخشی توانبخشی شناختی بر اضطراب کرونا و اجتناب شناختی در نواجوانان دارای اضطراب کرونا بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر نیمه آزمایشی از نوع پیش آزمون، پس آزمون با گروه گواه بود. جامعه پژوهش حاضر را کلیه نوجوانان دارای اضطراب کرونای شهر یزد در فروردین و  اردیبهشت سال 1400 تشکیل دادند که از بین آنها نمونه ای به حجم 30 نفر داوطلب واجد شرایط به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه گمارده شدند. ابزار پژوهش شامل مقیاس اضطراب کرونا (علی پور و همکاران،1398) و مقیاس اجتناب شناختی (سکستون و دوگاس، 2008 ) بود. برنامه توانبخشی شناختی به صورت بازی های رایانه ای، به مدت 8 جلسه ی 45 دقیقه ای، و سه بار در هفته اجرا شد. تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون تحلیل کوواریانس به‌وسیلۀ نرم‌افزار SPSS نسخه 22 در سطح معناداری 05/0 صورت گرفت.
یافته ها: نتایج آزمون تحلیل کوواریانس نتایج این آزمون نشان داد که از نظر متغیر اضطراب کرونا بین آزمودنی‌های گروه آزمایش و گروه گواه در پس آزمون تفاوت معناداری وجود داشت. (028/0p=). همچنین نتایج این آزمون در مورد متغیر اجتناب شناختی، نشان دهنده تفاوت معناداری در پس آزمون بین گروه آزمایش و گروه گواه بود (023/0p=).
نتیجه گیری: با توجه به نتیجه این پژوهش و اثربخشی توانبخشی شناختی بر اضطراب کرونا و اجتناب شناختی استفاده از این روش درمانی به متخصصین در این زمینه توصیه می شود.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb