مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روان‌شناسی، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران.
چکیده:   (287 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال وحشت‌‌زدگی از اختلالات اضطرابی مزمنی است که در زندگی افراد اختلال ایجاد می‌کند. پژوهش حاضر با هدف مقایسه‌ی حساسیت اضطرابی، روان رنجورخویی و ترومای کودکی در نوجوانان دارای نشانگان وحشت‌‌زدگی و نوجوانان عادی صورت گرفت.
روش بررسی: روش پژوهش علی-مقایسه­ای از نوع مقطعی بود. جامعه آماری پژوهش را کلیه‌ی دانش آموزان مقطع متوسطه‌ی دوم شهرستان بابل در سال تحصیلی 1401-1400 تشکیل دادند. با استفاده از روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چندمرحله‌ای با مراجعه به مدارس 460 پرسشنامه تکمیل شد که از بین آن‌ها 60 نوجوانی که نمره 20 به بالا در پرسشنامه وحشت‌‌زدگی داشتند، به‌عنوان نمونه‌ی وحشت‌‌زدگی و در گروه عادی 60 نوجوانی که نمرات پایین‌تر از 10 در پرسشنامه اختلال وحشت‌‌زدگی دیلون و همکاران (1987) کسب کرده بودند، به‌صورت تصادفی برای مقایسه انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش پرسشنامه اختلال وحشت‌‌زدگی دیلون و همکاران (1987)، شاخص تجدیدنظر شده حساسیت اضطرابی رایس و همکاران (1987)، صفات شخصیتی NEO_FFI  کاستا و مک کری (1992) و ترومای کودکی برنشتاین و همکاران (2003) بود. داده‌های پژوهش از طریق t مستقل  و در سطح معناداری 0/05 و با استفاده از نرم‌افزار SPSS-21 مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.  
یافته‌ها: نتایج نشان داد که در متغیرهای حساسیت اضطرابی، روان رنجورخویی و ترومای کودکی بین نوجوانان گروه وحشت زدگی با گروه عادی تفاوت معناداری وجود داشت (0/001>p).
نتیجه‌گیری: با توجه به تفاوت معنادار بین حساسیت اضطرابی، روان‌رنجورخویی و ترومای کودکی بین نوجوانان گروه وحشت‌زدگی و گروه عادی می‌توان بیان کرد شناسایی عوامل خطر در پیشگیری، درمان و توانبخشی نوجوانان مبتلا به اختلال وحشت‌‌زدگی نقش بسزایی دارد. از سوی دیگر با شناسایی عوامل خطر می‌توان از بروز مشکلات در آینده‌ی نوجوان مبتلا نیز جلوگیری کرد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb