مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد چالوس
2- دانشگاه ازاد تهران
3- دانشگاه علم و هنر
4- دانشگاه آزاد اسلامی، انار، ایران
چکیده:   (382 مشاهده)
زمینه و هدف: لکنت یک وقفه در جریان گفتار است که با انواع خاصی از ناهماهنگی ها از جمله تکرار صداها، هجاها و کلمات تک هجا همراه است که منجر به اضطراب در بیمار می شود. هدف این پژوهش، بررسی تاثیر تحریک الکتریکی آندی لوب فرونتال چپ بر روی اضطراب اجتماعی و شدت لکنت بزرگسالان مبتلا به اختلال لکنت زبان بود.
روش بررسی: در این مطالعه که به صورت نیمه آزمایشی همراه با پیش آزمون و پس آزمون انجام شد، از بین بیماران لکنتی مراجعه کننده به کلینیک های روانشناسی و توانبخشی در شهرستان یزد 30 نفر به شکل در دسترس در رنج سنی20 تا 30 سال انتخاب شدند که 15 نفر آنها در گروه مداخله و 15 نفر در گروه گواه قرار گرفتند. امتیازات متغیر اضطراب اجتماعی به وسیله آزمون اضطراب اجتماعی کانور (2000) و متغیر شدت لکنت به وسیله آزمون تعیین شدت لکنت SSI-3 (فرازی، 1392) در دو نوبت زمانی قبل از درمان تحریک الکتریکی  و بعد از درمان مورد مقایسه قرار گرفت. تحلیل داده ها با استفاده از آزمون تحلیل کوواریانس صورت پذیرفت. . سطح معناداری آزمونها 05/0 بود.
یافته ها: تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد که امتیاز آزمون اضطراب اجتماعی و شدت لکنت  بیماران لکنتی در گروه مداخله و بعد از دریافت درمان در مقایسه با گروه گواه به ترتیب به طور معناداری کاهش پیدا کرده است (05/0P<).
نتیجه گیری:  به نظر می رسد تحریک الکتریکی آندی لوب فرونتال چپ باعث بهبود اضطراب اجتماعی و شدت لکنت در بیماران لکنتی بزرگسال می شود.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb