مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی
2- دانشکده علوم ورزشی و تربیت بدنی
چکیده:   (260 مشاهده)
زمینه و هدف: با توسعه کارکردهای شناختی از طریق مداخلات هدفمند، می‌توان ورزشــکاران را جهت مقابله با موقعیت‌های فشارزا بدون کاهش عملکرد، آماده نمود. هدف پژوهش حاضر، بررسی اثربخشی تحریک مستقیم الکتریکی فراجمجمه ای بر روی حافظه کاری و عملکرد ورزشی دختران ژیمناست نوجوان بود.
روش بررسی: این مطالعه از نوع نیمه آزمایشی همراه با پیش آزمون و پس آزمون بود. از بین نوجوانان 12 الی 15 ساله ژیمناست ماهر استان یزد، 24 نفر داوطلب واجد شرایط به شکل تصادفی ساده وارد مطالعه شدند که به صورت گمارش تصادفی 12 نفر آنها در گروه مداخله و 12 نفر در گروه گواه قرار گرفتند امتیازات متغیر حافظه فعال به وسیله آزمون n-back و متغیر عملکرد ورزشی به وسیله پرسشنامه عملکرد ورزشی (چاربونیو،2001) در دو نوبت زمانی قبل و بعد از درمان تحریک الکتریکی مغز مورد مقایسه قرار گرفت. تحلیل داده ها با استفاده از آنالیز کوواریانس صورت پذیرفت. سطح معناداری آزمونها 05/0 بود.
یافته ها: تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد که امتیاز آزمون حافظه فعال و عملکرد ورزشی در نوجوانان ژیمناست در گروه مداخله و بعد از دریافت درمان در مقایسه با گروه گواه به طور معناداری افزایش پیدا کرده است (001/0P<).
نتیجه گیری: نتایج این پژوهش نشان داد که از تحریک الکتریکی مستقیم فراجمجمه ای مغز می توان به عنوان یک پروتکل مکمل جهت بهبود حافظه فعال و عملکرد ورزشب در ورزشکاران استفاده کرد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb