مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی، واحد شاهرود، دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرود ایران.
2- استادیار گروه روانشناسی، واحد شاهرود، دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرود، ایران.
3- استاد گروه روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، قم، ایران.
4- استادیار گروه معارف اسلامی، واحد شاهرود، دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرود، ایران.
چکیده:   (311 مشاهده)
مقدمه: درمان­های معنوی می‌توانند حس معنا و هدف، احساس ارتباط با چیزی بالاتر از خود، و منبع آسایش و حمایت را در زمان‌های سخت فراهم کنند.. بنابراین هدف پژوهش تعیین اثربخشی درمان چندبعدی معنوی متمرکز بر تنظیم هیجان بر انعطاف پذیری شناختی و نیرومندی من در افراد دارای پریشانی ­های روانشناختی بود.
روش: روش این پژوهش از نوع نیمه­آزمایشی با استفاده از طرح پیش­آزمون و پس­آزمون با دو گروه آزمایش و گواه بود. جامعه آماری این پژوهش شامل افراد دارای پریشانی روان‌شناختی مراجعه کننده به کلینیک­های مشاوره و روانشناسی شهر تهران در سال 1400بود و از بین آن­ها 30  نفر داوطلب واجد شرایط به صورت تصادفی وارد مطالعه شدند و به تصادف در دو گروه آزمایش و گواه (هر گروه شامل 15 نفر) جایگزین شدند. سپس پرسشنامه­های انعطاف­پذیری شناختی دنیس و وندروال (۲۰۱۰) و نیرومندی من مارکستروم (1997) توسط هر دو گروه تکمیل شد. پس از آن درمان چندبعدی معنوی متمرکز بر تنظیم هیجان بر روی گروه آزمایش اجرا شد. سپس پرسشنامه­های مذکور توسط هر دو گروه تکمیل شد. داده­ها با استفاده از نرم­افزار SPSS نسخه 24 و روش تحلیل کوواریانس تحلیل شدند. همچنین سطح معناداری آزمون ها 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته­ها: یافته‌های پژوهش نشان داد در متغیر انعطاف­پذیری شناختی برای خرده­مقیاس­های ادراک گواه­پذیری و جایگزینی برای رفتار انسانی  و در متغیر نیرومندی من برای خرده مقیاس­های امید، اراده، هدف، عشق و خرد، بین دو گروه آزمایش و گواه در پس­آزمون، پس از حذف اثر پیش­آزمون تفاوت معناداری وجود داشت (001/0>P).
 نتیجه­گیری:  براساس یافته های پژوهش می توان گفت درمان چندبعدی معنوی متمرکز بر تنظیم هیجان می­تواند بر افزایش انعطاف‌پذیری شناختی و نیرومندی من در افراد دارای پریشانی­های روانشناختی اثربخش باشد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb