مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (3108 مشاهده)

زمینه و هدف: بررسی و مقایسه تاثیر برنامه یادگیری مستقل بومی و برنامه یادگیری خودتنظیمی پینتریچ بر اضطراب امتحان، دانش آموزان دختر دبیرستان های شهر تهران انجام گرفت. تا تاثیر دو برنامه یادگیری مستقل بومی و یادگیری خودتنظیمی پینتریچ بر سطح اضطراب امتحان دانش آموزان سنجیده و مقایسه شدند.
روش بررسی: این یک مطالعه روش نیمه آزمایشی و کاربردی بود که به صورت سه گروهی(دوگروه آزمایش و کنترل)، بر روی45  نفری از دانش آموزان انجام گرفت. جامعه آماری شامل دانش آموزان دختر دبیرستان­های شهر تهران در سال تحصیلی 1395- 1394  بود. روش نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای بود که 45 دانش آموز به شیوه ی تصادفی انتخاب و در 3 گروه 15 نفری گمارش گشتند. ابزار پژوهش پرسش نامه اضطراب امتحان ساراسون (1987) با ضریب پایایی 88/0و ضریب آلفا 87/0و برنامه یادگیری مستقل بومی و برنامه ی یادگیری خودتنظیمی پینتریچ بود.
یافته ها؛ اثربخشی آموزش برنامه یادگیری مستقل بومی بر اضطراب امتحان با توجه به (35/2=F و 136/0 =p)، تساوی واریانس­های اضطراب امتحان در دو گروه آزمایش و کنترل در سطح خطای 05/0 معنی دار  نبود. اثربخشی برنامه یادگیری مستقل بومی و برنامه یادگیری خودتنظیم پینتریچ بر اضطراب با توجه به (254/7 =F و 002/0= p)، تساوی واریانس­های اضطراب امتحان در دو گروه آزمایش و کنترل در سطح خطای 05/0 معنی دار  بود.
نتیجه گیری؛ برنامه یادگیری مستقل بومی نسبت به یادگیری خودتنظیمی پینتریچ تاثیر بیشتری بر کاهش اضطراب امتحان دانش آموزان داشت و می توان از این برنامه در راستای کاهش اضطراب امتحان دانش آموزان استفاده کرد.  

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb