مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، آزادشهر
چکیده:   (2099 مشاهده)
زمینه و هدف: علائم روانشناختی از جمله استرس، اضطراب و افسردگی شایع­ترین اختلال روانپزشکی است که در بسیاری از موارد به صورت مزمن می­باشد، وجود این عوامل در والدین سبب بروز علائم روانشناختی منفی در فرزندان می­شود که این عوامل در آینده بر عملکرد شخصی و اجتماعی فرد تاثیر منفی دارند. هدف این پژوهش تحقیق بررسی رابطه بین عاطفه مثبت و منفی و تعارضات ادراک شده والدین با علائم روانشناختی دانش­آموزان مقطع متوسطه اول شهر آزادشهر بود.
روش بررسی: روش این پژوهش توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه دانش­آموزان مقطع متوسطه اول شهرستان آزادشهر در سال تحصیلی 1397-1396 بودند که 3540 نفر (2315 نفر پسر و 1225 نفر دختر) بودند. با توجه به حجم جامعه آماری با استفاده از جدول کرجسی و مورگان حجم نمونه 246 نفر برآورد شد که با استفاده از روش نمونه­گیری خوشه­ای اعضای نمونه انتخاب شدند. بدین ترتیب که در مرحله اول 4 مدرسه (2دخترانه و 2 پسرانه) در نظر گرفته شد و سپس از هر مدرسه 3 کلاس (پایه هفتم، پایه هشتم و پایه نهم) به عنوان نمونه انتخاب شد. پرسشنامه­ها در کلاس­ها توزیع و پس از تکمیل­ها جمع­آوری شد. برای جمع­آوری داده­ها از پرسشنامه عاطفه مثبت و عاطفه منفی PANAS، مقیاس ادراک از تعارض بین والدین (CPIC) و پرسشنامه سنجش علائم روانشناختی (استرس، اضطراب و افسردگی،DASS-21) استفاده شده است.
یافته­ها: نتایج نشان داد بین عاطفه مثبت و منفی و تعارضات ادراک شده والدین با علائم روانشناختی دانش­آموزان رابطه معناداری وجود دارد (01/0>p). همچنین بین عاطفه مثبت و منفی و علائم روانشناختی دانش­آموزان (استرس، اضطراب و افسردگی) دانش­آموزان رابطه معناداری وجود دارد (01/0>p). بین تعارضات ادراک شده والدین و علائم روانشناختی دانش­آموزان رابطه مثبت و معناداری وجود دارد (01/0>p). بین عاطفه مثبت و منفی و تعارضات ادراک شده بین والدین دانش­آموزان دختر با پسر تفاوت معناداری وجود ندارد. بین افسردگی، اضطراب و علائم روانشناختی دانش­آموزان دختر و پسر تفاوت معناداری وجود دارد (05/0>p).
بحث و نتیجه­گیری: بر اساس یافته­های این پژوهش می­توان نتیجه گرفت که تعارض­ها و بیشتر خصومت­های شدید، فراگیر و آشکار بین والدین، عوارض منفی بر کودکان دارند. به­عبارتی، محیط امن عاطفی خانواده به عنوان یک عامل خانوادگی، بر کاهش مشکلات هیجانی کودکان در زمینه کشمکش­های والدین نقش دارد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb