مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد گرگان
2- دانشگاه سمنان
3- دانشگاه ازاد بیرجند
4- دانشگاه فرهنگیان
5- دانشگاه ازاد تربت جام
6- دانشگاه ازاد اربت جام
چکیده:   (1526 مشاهده)
چکیده:
زمینه و هدف:  عدم مهارت­های خودمدیریتی  و خود مراقبتی بیماران قلبی و بستری شدن مکرّر آن­ها از چالش های مهم است. مطالعه حاضر با هدف تبیین اثربخشی مداخله ارتقای سبک زندگی سالم به شیوه­ی شناختی- رفتاری بر بهبود خودمراقبتی بیماران قلبی انجام شد.
روش بررسی: یک کارآزمایی بالینی کنترل شده تصادفی با پیش آزمون، پس آزمون و پی گیری توأم با گروه کنترل انجام گرفت، لذا 30 بیمار قلبی از میان بیماران مراجعه کننده به بیمارستان شفا در کرمان آزمایش(n=11؛ تحت مداخله ارتقای سبک زندگی سالم به شیوه­ی شناختی-رفتاری طی 8 جلسه گروهی یک بار در هفته) و گروه کنترل(n=15) گماشته شدند. خودمراقبتی برای کلیه شرکت کنندگان در هر سه مرحله پیش آزمون، پس آزمون و پی­گیری توسط مقیاس رفتار خودمراقبتی نارسایان قلبی اروپا ((EHFScBSاندازه­گیری شد.
یافته­ها: طبق نتایج تحلیل واریانس با اندازه­های تکراری، این مداخله بر خودمراقبتی تأثیر کوتاه مدت داشته است(P<0.0001) و با  اختتام درمان بیماران به خط پایه نزدیک شدند.
نتیجه­گیری: با توجه به تأثیر مداخله ارتقای سبک زندگی سالم به شیوه­ی شناختی- رفتاری در بهبود خودمراقبتی، هزینه­های بالای بیمارستان و طولانی بودن مدت درمان این بیماران استفاده از این مداخله به صورت  مستمر مفید می­باشد.
کلمات کلیدی: ارتقای سبک زندگی، شناختی-رفتاری،بیماران قلبی، خودمراقبتی
 
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb