مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم تحقیقات
چکیده:   (764 مشاهده)
زمینه و هدف یکی از خطرات زندگی خانوادگی، خیانت زناشویی است که مشکلات بسیاری برای شخصی که مورد خیانت واقع شده است، در پی دارد. بنابراین هدف پژوهش حاضر مقایسه اثر بخشی دو روش درمانی، واقعیت درمانی و درمان هیجان مدار بر زنان خیانت دیده شهر تهران بود.
روش بررسی: روش مطالعه حاضر از نوع شبه آزماشی با دو گروه آزمایش و یک گروه گواه و جامعه شامل تمامی زنان متاهلی بود که مورد خیانت واقع شده و به مراکز مشاوره سازمان بهزیستی شهر تهران مراجعه کرده بودند. نمونه 45 نفر از مراجعین به شیوه نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای بود که به صورت تصادفی در  دوگروه آزمایش و یک گروه گواه (هر گروه 15 نفر)، قرار گرفتند. هر گروه آزمایش 8 جلسه تحت مداخله قرار گرفت. ابزارهای پژوهش شامل پرسش نامه کیفیت زناشویی (باسبی و همکاران، 1995) و رضایت زناشویی انریچ (السون، فورنیر، دراکمن، 1989) بود.
یافته ها: نتایج آماری نشان داد که هر دو گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل در میزان رضایت و کیفیت زناشویی تفاوت معناداری داشتند  (01/0 p<) . همچنین نتایج آزمون تقریبی LSD  حاکی از آن بود که بین اثر بخشی درمان گلاسر و هیجان مداری  بر میزان کیفیت روابط زناشویی در مرحله پس آزمون تفاوت معناداری وجود نداشت اما نمره رضایت زناشویی در روش درمانی  هیجان مدار بالاتر از روش درمانی گلاسر بود.
نتیجه گیری: درمان هیجان مدار با بهبود جراحات دلبستگی و تنظیم هیجانات و واقعیت درمانی با تاکید بر مسئولیت شخصی و شناخت نیازها، به بهبود آسیب خیانت کمک می‌کند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/10/26 | پذیرش: 1398/5/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb