مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحدگرگان.ایران.
2- دانشگاه سمنان
3- دانشگاه ازاد
4- دانشگاه آزاد واحد کرج
5- دانشگاه فردوسی مشهد
6- دانشگاه فردوسی
چکیده:   (1191 مشاهده)
زمینه و هدف:کیفیت زندگی بیانگر بهزیستی زندگی فردی است که تحت تاثیر عواملی مانند طرحواره­های ناسازگار اولیه و سبک­های دلبستگی قرار دارد و مؤلفه­های مرتبط با خانواده، مانند خودمتمایزسازی، می­تواند بر آن اثرگذار باشد. بنابراین هدف پژوهش حاضر بررسی مدل تبیین کیفیت زندگی بر اساس طرحواره های ناسازگار و سبک­های دلبستگی با نقش میانجی خودمتمایزسازی در دانشجویان پسر سوءمصرف کننده مواد بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر، یک مطالعه علی­مقایسه­ای بود. جامعه­آماری شامل تمام دانشجویان پسر دانشگاه خوارزمی تهران درسال 1397 بود. نمونه پژوهش100نفر بود که بصورت دردسترس انتخاب شدند. ابزار بکار رفته پرسشنامه­های خودمتمایزسازی(اسکورون و فردلند، 1998)، دلبستگی(کولینز و رید، 1990)، طرحواره­های یانگ(یانگ، 1994) و کیفیت زندگی(سازمان بهداشت جهانی، 1996) بود. داده­ها با استفاده از تحلیل مسیر و با بهره­گیری از نرم­افزار AMOS و در سطح معناداری 05/0 بررسی شد.
 یافته­ها: نتایج بدست آمده از تحلیل مسیر نشان داد که مدل تبیین کیفیت زندگی دانشجویان مبتلا به سوءمصرف مواد، بر اساس طرحواره­های حوزه بریدگی و طرد و سبک­های دلبستگی با توجه به نقش میانجی خودمتمایزسازی به شکل معناداری تبیین شد(001/0). همچنین یافته­های بدست­آمده نشان داد مسیر تبیین مستقیم کیفیت زندگی بر اساس طرحواره­های محرومیت هیجانی، رهاشدگی و بی­اعتمادی معنادار بود(05/0) و از بین سبک­های دلبستگی نیز، مسیر تبیین سبک دلبستگی ناایمن اجتنابی و ناایمن دوسوگرا نیز معنادار شده(05/0).
نتیجه­گیری:بطور کلی از یافته‌های پژوهش می‌توان چنین برداشت کرد که کیفیت زندگی، دارای ساختاری پیچیده و ابعاد مختلف بوده و عوامل متعددی در تعیین آن دخالت دارند. از طریق هدف قرار دادن عوامل هیجانی سالهای اولیه زندگی، می­توانیم مدلی جهت بهره­برداری در درمان­های مرتبط با سوءمصرف مواد درنظر داشته باشیم.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/12/1 | پذیرش: 1398/5/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb