مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (177 مشاهده)
زمینه و هدف: سرطان پستان شایع ترین سرطان در میان زنان و دومین علت رایج مرگ ناشی از سرطان است. پژوهش حاضر با هدف ترجمه و تعیین روایی و پایایی مقیاس فرم کوتاه سازگاری مذهبی در بیماران مبتلا به سرطان پستان انجام گرفته است.
روش بررسی: مطالعه حاضر از نوع طرح‌های روانسنجی بود. جامعه هدف پژوهش حاضر، زنان مبتلا به سرطان پستان مراجعه کننده به مرکز جهاد دانشگاهی شهر تهران بودند که با روش نمونه گیری ساده 160 نفر از زنان مبتلا به سرطان پستان انتخاب شدند. برای گردآوری داده ها ازمقیاس فرم کوتاه سازگاری مذهبی پارگامنت و همکاران (2000) و پرسشنامه اطلاعات جمعیت شناختی و پزشکی استفاده شد. تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS16 درسطح معناداری (05/0=α) انجام شد. پس از کسب مجوز از طراح ابزار، با روش ترجمه- بازترجمه نسخه فارسی پرسشنامه تهیه و سپس بمنظور بررسی روایی و پایایی پرسشنامه  از روش تحلیل عاملی اکتشافی و تحلیل همسانی درونی استفاده شد.
یافته ها: نتایج تحلیل عاملی نشان داد که مقیاس فرم کوتاه سازگاری مذهبی از دو بعد راهبردهای سازگاری مثبت و منفی تشکیل شده که در مجموع، 621/56 درصد واریانس را تبیین می­کند. مقادیر ضرایب همسانی درونی کل مقیاس 781/0 و برای راهبردهای سازگاری مثبت و منفی به ترتیب برابر با 871/ 0و 845/0 به دست آمد.
نتیجه گیری: بر اساس یافته­های این پژوهش، مقیاس فرم کوتاه سازگاری مذهبی، ابزاری پایا و رواست و می­تواند در بخش­های پژوهشی و درمانی مورد توجه قرار گیرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۴ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۲۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb