مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه اصفهان
چکیده:   (181 مشاهده)
زمینه و هدف: آسیب شنوایی یک آسیب حسی عصبی رایج است که منجر به کاهش کیفیت زندگی، گوشه‌گیری، کاهش فعالیت‌های اجتماعی و احساس طرد شدن می‌گردد. کودکان و نوجوانان ناشنوا در واکنش‌های هیجانی با چالش‌های زیادی مواجه هستند. متاسفانه، واکنش‌های هیجانی نامناسب در این کودکان و نوجوانان منجر به بروز مشکلات روان‌شناختی از جمله افسردگی، اضطراب و تنیدگی می‌شود. بنابراین، پژوهش حاضر به‌ منظور بررسی اثربخشی آموزش راهبردهای تنظیم شناختی هیجان بر مشکلات روان‌شناختی افسردگی، اضطراب و تنیدگی دانش‌آموزان ناشنوا انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر، یک مطالعه نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌ آزمون و گروه گواه بود. جامعه آماری این پژوهش را دانش‌آموزان ناشنوای شهر اصفهان تشکیل دادند. در این پژوهش 28 نفر از دانش‌آموزان ناشنوا شرکت داشتند که به روش نمونه‌گیری در دسترس از مدرسه ناشنوایان میر انتخاب شده بودند. شرکت‌کنندگان به دو گروه 14 نفری آزمایش و گواه تقسیم شدند. گروه آزمایش، در 8 جلسه آموزش برنامه راهبردهای تنظیم شناختی هیجان شرکت کردند در حالی که گروه گواه در لیست انتظار ماند. ابزار این پژوهش مقیاس افسردگی، اضطراب و تنیدگی لاویباند و لاویباند (1995) بود. داده‌ها با استفاده از تحلیل کوواریانس چندمتغیری در سطح معناداری 05/0 تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کواریانس چندمتغیری نشان داد که گروه آزمایش و گواه در مشکلات روان‌شناختی افسردگی، اضطراب و تنیدگی در مرحله پس‌آزمون تفاوت معناداری داشتند. آموزش برنامه راهبردهای تنظیم شناختی هیجان بر مشکلات روان‌شناختی افسردگی، اضطراب و تنیدگی دانش‌آموزان ناشنوا اثر معناداری داشته است (001/0p<). در واقع، آموزش برنامه راهبردهای تنظیم شناختی هیجان سبب بهبود مشکلات روان‌شناختی افسردگی، اضطراب و تنیدگی دانش‌آموزان ناشنوا شد.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های پژوهش، استفاده از برنامه راهبردهای تنظیم شناختی هیجان با نتایج مثبت و مؤثری همراه بود. بنابراین، برنامه‌ریزی برای آموزش برنامه راهبردهای تنظیم شناختی هیجان نقش مهمی در مشکلات روان‌شناختی افسردگی، اضطراب و تنیدگی دانش‌آموزان ناشنوا دارد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb