مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (750 مشاهده)
هدف: بیماریهای فشار خون بالا و دیابت نقش بسزایی در سلامت روانشناختی سالمندان ایفا می­کنند. بنابراین هدف پژوهش حاضر مقایسه سرمایه­های روانشناختی سالمندان مبتلا به دیابت و سالمندان دارای فشار خون با سالمندان سالم در مرکز بهداشتی – درمانی روستاهای بخش شاوور بود.
روش بررسی: روش پژوهش مطالعه توصیفی از نوع مقایسه­ای بود. جامعه مورد مطالعه کلیه سالمندان ساکن در روستاهای بخش شاوور از توابع شهرستان شوش (1500 نفر) بودند. از این جامعه تعداد400 نفر سالمند دیابتی و سالمند دارای فشارخون که توسط پزشک متخصص مرکز بهداشت بیماری آنها مورد تایید قرار گرفته بود در جامعه مورد مطالعه قرار داشتند. برای تعیین نمونه­ها در این پژوهش از روش نمونه­گیری تصادفی ساده استفاده شد، که از جامعه مورد مطالعه (1۵00 نفر) 95 سالمند (۳۳ نفر دیابتی، 25 نفر فشار خونی و 27 نفر سالم) براساس جدول نمونه­گیری کرجسی - مورگان به عنوان نمونه تحقیق به روش نمونه­گیری تصادفی ساده انتخاب  شدند. ابزارگردآوری اطلاعات، پرسشنامه سرمایه روانشناختی لوتانز (2007) بود. به منظور تجزیه و تحلیل داده­ها در این پژوهش از روشهای آماری توصیفی (میانگین و انحراف معیار) و آمار استنباطی (آزمون کلموگروف- اسمیرنوف برای بررسی توزیع نرمال، تحلیل واریانس چند متغیری و تحلیل واریانس تک متغیری) با استفاده از نرم افزار spss ورژن 22 استفاده شد. برای آزمون سطح معنی­داری 05/0=α در نظر گرفته شد.
یافته­ ها: یافته­ ها نشان دادند که بین میزان خودکارآمدی، امیدواری، تاب­آوری و خوش­بینی سالمندان مبتلا به دیابت و فشار خون با سالمندان سالم تفاوت معناداری وجود داشت (00۱/0>P ). به عبارتی میانگین خودکارآمدی، امیدواری، تاب­آوری و خوش­بینی در سالمندان سالم بیشتر از سالمندان دیابتی و فشار خونی بود.
نتیجه ­گیری: با توجه به یافته ­ها به نظر می­رسد که سالمندان دیابتی و سالمندان فشار خونی بیشتر در معرض آسیبهای روان­شناختی حاصل از این بیماریها  قرار دارند.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/2/13 | پذیرش: 1398/4/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb