جلد 9 - شماره سال ۱۳۹۸                   ‫جلد (9): 122 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ahmadi S, Ilanlou H, Rezaee M, Hasani M B, Mohammadian D. Teaching existential consciousness on psychological well- being in Takestan teachers. mejds. 2019; 9 :122-122
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1647-fa.html
احمدی صدیقه، ایلانلو حسین، رضائی منوچهر، حسنی محمدباقر، محمدیان داود. بررسی اثربخشی آموزش هشیاری وجودی بر بهزیستی روان‌شناختی معلمان تاکستان. مجله مطالعات ناتوانی. 1398; 9 () :122-122

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1647-fa.html


1- دانشگاه خوارزمی
چکیده:   (469 مشاهده)
زمینه و هدف: برای داشتن جامعه‌ای سالم و روبه تعالی نیازمند عواملی هستیم و آموزش جایگاه مهمی در بین این عوامل دارد. آموزش‌و‌پرورش از ارکان مهم آموزشی کشور است و معلمین نقش مهمی در این سازمان دارند. چرا که با دانش‌آموزان سروکار دارند و دانش‌آموزان امروز نقش بسیار مهمی در آیندهٔ جامعه‌ای که اکنون در آن زندگی می‌کنند، ایفا خواهند نمود. هدف پژوهش حاضر تعیین اثربخشی آموزش هشیاری وجودی بر بهزیستی روان‌شناختی معلمان بود.
روش‌بررسی: در این مطالعه از روش نیمه‌آزمایشی و طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه کنترل استفاده شد. از بین معلمان شهرستان تاکستان در سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۵یک مدرسه با ۲۰ معلم به شیوهٔ دردسترس انتخاب شد و به‌صورت تصادفی در دوگروه آزمایش و کنترل (هرکدام ۱۰نفر) جایگزین شدند. ابزار پژوهش پرسشنامهٔ بهزیستی روان‌شناختی ریف (۱۹۸۹) بود. روش اجرا بدین‌ترتیب بود که بعد از پیش‌آزمون، آموزش هشیاری وجودی برای برای گروه آزمایش اجرا گردید و درنهایت از هر دو گروه پس‌آزمون به عمل آمد. یافته‌های پژوهش با استفاده از نرم‌افزار  SPSSو روش آنالیز کوواریانس تک‌متغیره تحلیل شدند.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد میانگین بهزیستی روان‌شناختی گروه آزمایش از ۲۵۵٫۷۰ به ۲۷۰٫۱۰ افزایش پیدا کرد. تحلیل کوواریانس تک‌متغیره نشان داد که پس از حذف اثر پیش‌آزمون، میانگین نمرات پس‌آزمون دو گروه اختلاف معناداری داشتند (٠٫٠٠١>p).
نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان داد که آموزش هشیاری وجودی بر معلمان قابلیت کاربرد داشته و بر افزایش بهزیستی روان‌شناختی آن‌ها مؤثر بوده است.
متن کامل [PDF 508 kb]   (162 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: ۱۳۹۸/۴/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۱/۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb