مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- داشگاه تهران
2- داشگاه علوم پزشکی شیراز
چکیده:   (783 مشاهده)
زمینه و هدف: اسکولیوز ناهنجاری است که در سه­صفحه در ستون فقرات ایجاد می­شود و  سیستم­های اسکلتی، عضلانی و عصبی را درگیر و در نهایت بر بیومکانیک حرکات بدن از جمله راه رفتن تاثیر می­گذارد. رویکردهای مختلفی در اصلاح این ناهنجاری وجود دارند. در همین راستا، رویکرد شروت مدعی اثربخشی مطلوب در اصلاح ناهنجاری­ اسکولیوز ایدیوپتیک نوجوانان است. از این­رو، هدف از پژوهش حاضر بررسی اثر تمرینات شروت بر طول گام نوجوانان مبتلا به اسکولیوز بود.
مواد و روش­ها: این پژوهش از نوع نیمه تجربی با طرح پیش و پس­آزمون بر روی 30 نوجوان مبتلا به اسکولیوز با میانگین سنی 73/3±85/14 سال، شاخص BMI 34/1±41/20 کیلوگرم بر مجذور متر و میزان زاویه کوب 12/2±54/16، انجام شد؛ که به­صورت تصادفی در دو گروه کنترل و تمرین تقسیم شدند. برنامه تمرینی گروه تجربی به مدت هشت هفته به عنوان متغییر مستقل و طول گام که با استفاده از ثبت فیلم از طریق دوربین اندازه­گیری شد، به عنوان متغییر وابسته در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: به منظور اطمینان از توزیع طبیعی داده­ها از آزمون شاپیرویلک و تجانس واریانس­ از آزمون لون استفاده شد؛ همچنین  به منظور بررسی تفاوت بین گروه­ کنترل و مداخله از آزمون t مستقل و تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون، آزمون t همبسته استفاده شد؛ که نتایج حاصل از آزمون t همبسته حاکی از تفاوت معنادار (001/0P) بین پیش آزمون و پس آزمون گروه تجربی و عدم تفاوت معنادار (106/0P= ) پیش و پس آزمون گروه کنترل بود. نتایج حاصل از آزمون t مستقل،  حاکی از تفاوت معنادار(001/0P)  بین گروه کنترل و تجربی بود. میزان اثر بخشی این تمرینات در مقیاس کوهن 66/1 بود که نشان دهنده­ی تاثیر بالای مداخله­ی تمرینی در این تحقیق است.
نتیجه‌گیری: از دیدگاه نورولوژی در ناهنجاری­­های مختلف الگوهای بکارگیری عضلات در قالب فیرینگ ریت و رکریوتمنت عضلانی در سطوح مختلف دستگاه عصبی دست خوش تغییر می­شود تا جایی که الگوهای مغزی تغییر کرده و دسترسی واحد های حرکتی  محدود می­شود. در ناهنجاری اسکولیوز عضلات مختلفی درگیر شده و حتی به قطع می­توان گفت سراسر سگمنت­ها بدن دستخوش تغییر و دچار نقص در عملکرد می­شوند. از این رو تمریناتی با هدف افزایش بکارگیری عضلات، اصلاح الگوهای نرخ آتش و بسیج تارهای عضلانی در راستای صحیح می­تواند نقش ارزنده­ای در اصلاح راستای ستون فقرات داشته باشد. بنابراین به نظر می­رسد تمرینات شروت با افزایش بکارگیری عضلات مهار شده از طریق حفظ پوزیشن تمرین و همچنین مهار عضلات هایپراکتیو­، باعث می­شود فرد مبتلا به اسکولیوز به حالت بهینه­تر بیومکانیکی خود نزدیک­تر شود؛ که این خود عامل تاثیر گذاری بر شاخصه­های فضایی-زمانی و کینماتیک راه رفتن از جمله طول گام این افراد است. بنابر این با توجه به معناداری و اثربخشی مطلوب برنامه تمرینات اصلاحی با رویکرد شروت در بهبود طول گام آزمودنی­های تحقیق حاضر، و همچنین مزیت این تمرینات از جمله اصلاح، بدون مداخله تهاجمی، انجام تمرینات بدون نیاز به ابزاری خاص و یادگیری آسان بعد از آموزش  توصیه می­شود؛ متخصصان اصلاحی، تمرین درمانی و فیزیوتراپی به منظور اصلاح عارضه اسکولیوز و کاهش مشکلات ناشی از این ناهنجاری، از تمرینات تخصصی شروت استفاده کنند و یا این تمرینات را در کنار سایر مداخلات اصلاحی به عنوان اصولی اثربخش بکار ببندند.
 
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/7/6 | پذیرش: 1398/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb