مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه روان شناسی ، واحد گرمسار ، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (493 مشاهده)
زمینه و هدف:اختلال دیکته و مشکلات خواندن از جمله اختلالات یادگیری هستند که کمتر به آنها پرداخته می شود و دیرتر تشخیص می‌گیرند. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی رویکرد چند حسی فرنالد بر بهبود اختلال دیکته و مشکلات خواندن دانش‌آموزان دارای اختلال یادگیری صورت پذیرفت.
روش بررسی: این پژوهش کاربردی  و  نیمه‌آزمایشی (پیش‌آزمون، پس‌آزمون با گروه گواه و  جایگذاری تصادفی) بود. جامعه پژوهش حاضر شامل دانش‌آموزان پسر مقطع ششم دارای اختلال یادگیری شهر سمنان بود که در سال تحصیلی 1397-1398 در مدارس ابتدایی  مشغول به تحصیل بودند. از جامعه پژوهش  14 نفر به صورت هدفمند و بر اساس ملاک‌های ورود (داشتن اختلال دیکته، نداشتن اختلال روانی و جسمی دیگر،رضایت والدین برای شرکت در پژوهش، تعهد به رعایت قوانین گروه)  به عنوان شرکت‌کننده انتخاب شدند و به شیوه تصافی در  دو گروه گواه و آزمایش جایگذاری شدند. گروه آزمایش در 10 جلسه آموزشی بر اساس رویکرد چندحسی فرنالد شرکت کرده و در این مدت گروه گواه  مداخله‌ای دریافت نکرد. داده‌های پژوهش با استفاده از مقیاس شناسایی دانش‌آموزان بـا نـاتوانی یـادگیری در املاء آقابابایی (1389)، آزمون تشخیص سطح خواندن عزیزیان و عابـدی (1382) و مشکلات یادگیری کلورادو ویلکات و همکاران  (2011) گرداوری شد. داده‌های گرداوری شده با استفاده از آزمون آنالیز کوواریانس تحلیل شدند.
نتایج: یافته‌های پژوهش نشان داد جلسات آموزش بر اساس رویکرد چندحسی فرنالد توانسته است در متغیرهای دیکته (P<0.001) و مشکلات خواندن (P<0.001) بهبود  معناداری ایجاد کند.
نتیجه‌گیری: یافته‌های پژوهش حاضر بر کارایی رویکرد چند حسی در بهبود وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان دارای اختلالات یادگیری تأکید داشت.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/7/25 | پذیرش: 1399/2/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb