مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (436 مشاهده)
زمینه و هدف: مفهوم بهزیستی روانشناختی به عنوان رویکردی که روانشناسی مثبت‌نگر به سلامت روان در سال‌های اخیر مطرح کرده بر ویژگی­های مثبت و رشد توانایی­های فردی تأکید داشته و در واقع بر سلامت ذهنی مثبت دلالت دارد. هدف پژوهش حاضر تدوین مدل ساختاری بهزیستی روان­شناختی بر اساس خوش­بینی، مثبت­اندیشی با میانجی­گری تنظیم هیجانی بود.
روش بررسی: روش اجرای پژوهش حاضر توصیفی پیمایشی بود. جامعه مورد مطالعه پژوهش حاضر دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران بودند که 358 نفر از آنان در پژوهش شرکت کردند. جهت تحلیل داده­های پژوهش از نرم افزارهای SPSS  و AMOS استفاده شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد که تأثیر خوش­بینی بر تنظیم هیجانی و بهزیستی روانشناختی مثبت و معنادار است (001/0>P). تأثیر مثبت­اندیشی بر تنظیم هیجانی و بهزیستی روانشناختی مثبت و معنادار است (001/0>P). تأثیر تنظیم هیجانی بر بهزیستی روانشناختی مثبت و معنادار است (001/0>P).
نتیجه­گیری: خوش­بینی از طریق تنظیم هیجانی تأثیر غیرمستقیم مثبت و معناداری بر بهزیستی روانشناختی دارد. مثبت­اندیشی از طریق تنظیم هیجانی تأثیر غیرمستقیم مثبت و معناداری بر بهزیستی روانشناختی دارد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/11/9 | پذیرش: 1398/12/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb