مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی
2- دانشگاه تهران
چکیده:   (177 مشاهده)
زمینه و هدف :پژوهش حاضر با هدف تدوین و اعتبار یابی برنامه ذهن آگاهی مبتنی بر آموزه های ایرانی - اسلامی و تاثیر آن بر سلامت روان مادران دارای کودک با اختلال طیف درخودماندگی انجام شد.
روش بررسی:  در قالب یک طرح  آزمایشی با پیش آزمون- پس آزمون همراه با گروه گواه و پیگیری با روش نمونه گیری دردسترس36 نفر از مادران کودکان دارای اختلال طیف درخودماندگی انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه گمارش شدند. گروه آزمایش 8 جلسه  70 دقیقه ای به مدت 45 روز و هفته ای دو جلسه مداخله ذهن آگاهی مبتنی بر آموزه­های  ایرانی - اسلامی دریافت کردند. پرسشنامه سلامت روانی GHQ-28 در مراحل پیش آزمون، پس آزمون و پیگیری دوماهه  برای دو گروه اجرا و یافته های به دست آمده با استفاده از آزمون تحلیل واریانس  آمیخته بین- درون آزمودنی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. سطح معناداری یافته های پژوهش 05/0=α تعیین گردید.
نتایج: نتایج به دست آمده حاکی از تاثیر معنی­دار مداخله ذهن آگاهی مبتنی بر آموزه­های ایرانی– اسلامی بر سلامت روان و مؤلفه­های اضطراب، افسردگی و عملکرد اجتماعی بود(001/0>P)، طوری که تغییرات ایجاد شده در مرحله پیگیری نیز پایدار بوده است. همچنین مداخله ذهن آگاهی بر بعد جسمانی تأثیر معناداری نشان نداد (05/0<P)
نتیجه گیری: نتایج به دست آمده حاکی از تاثیر معنی­دار آموزش ذهن آگاهی مبتنی بر آموزه های های ایرانی- اسلامی بر کاهش مشکلات سلامت روان  مادران کودکان  درخودمانده بود. ازاینرو، توجه به این یافته ها و سازوکار اثربخشی این روش مداخله می تواند پیامدهای مثبتی بر افزایش سلامت روان و کاهش مشکلات در مادران دارای کودک درخودمانده داشته باشد. 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/12/4 | پذیرش: 1399/2/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb