مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (495 مشاهده)
زمینه و هدف: مشکلات جانبازان در زندگی روزمره تاثیر زیادی بر خانواده ها و به خصوص همسران آنها دارند. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر امیدواری و بهزیستی روانشناختی همسران جانباز شهرستان ساری است.
روش بررسی: این پژوهش نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه کنترل بود. 60 نفر از همسران جانبازان بر اساس معیارهای ورود و خروج به مطالعه انتخاب شدند و در دو گروه آزمایش (30 نفر) و گروه کنترل (30 نفر) قرار گرفتند. شرکت ‌کننده‌ها، مقیاس بهزیستی روانشناختی ریف (1989) و پرسشنامه امید (امیدواری ) میلر (1988) را در سه نوبت پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری تکمیل کردند. داده­ها با استفاده از روش تحلیل کواریانس و با نرم­افزار spss.22 تحلیل شد.
یافته­ها: یافته­ها نشان داد که آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد منجر به افزایش امید و بهزیستی روانشناختی شرکت ‌کنندگان گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل ‌شده است.
نتیجه­گیری: می­توان نتیجه گرفت آموزش مبتنی بر پذیرش و تعهد می‌تواند یک روش مناسب برای افزایش امید و بهبود بهزیستی روانشناختی باشد و می­توان از این روش برای بهبود امید و بهزیستی روان­شناختی همسران افراد جانباز استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb