مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد تهران شرق
چکیده:   (513 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: تشخیص و بهبود تعادل و صافی کف­پا در سنین پایین­تر، بر عدم ابتلا به آسیب­های گوناگون در سنین بالاتر موثر می ­باشد. هدف از تحقیق حاضر بررسی تمرینات اصلاحی و استفاده از کنزیوتیپ بر صافی کف ­پا و تعادل دانش ­آموزان دختر 15 تا 17 سال بود.
روش بررسی: این پژوهش نیمه تجربی، با طرح پیش ­آزمون پس ­آزمون بود. جامعه آماری دانش ­آموزان دختر 15 تا 17 سال شهر تهران بودند. 28 شرکت کننده داوطلب دارای صافی کف پا به صورت تصادفی در 2 گروه 14 نفره آزمایش شامل تمرینات اصلاحی به همراه تیپینگ، تمرینات اصلاحی بدون تیپینگ مبتلا به عارضه پرونیشین کف­پا گروه­بندی شدند. سپس ارتفاع ناوی، نقش کف پا با شاخص استاهلی و تعادل با آزمون SOT دستگاه پاسچروگرافی اندازه ­گیری شد و هر دو گروه تمرینات اصلاحی را به مدت 8 هفته، 32 جلسه انجام دادند. پس از پایان مداخله مجددا متغیرهای پژوهش اندازه ­گیری شدند. تجزیه و تحلیل آماری با استفاده از آزمون تی زوجی و آنکووا و نرم­افزار SPSS نسخه 20 در سطح معناداری آماری 05/0=α انجام شد.
یافته ­ها: نتایج تحقیق حاضر حاکی از تاثیر معنی ­داری حرکات اصلاحی بر نقش کف­پا (001/0>P) و افزایش ارتفاع استخوان ناوی (001/0>P) و تعادل ایستا با چشم بسته در وضعیت دوم(001/0>P)  بود. با این وجود، استفاده از کنزیوتیپ تاثیر معنی ­داری بر تعادل در حالت  اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم (05/0≤P) و نقش کف پای راست (281/0=P)  و چپ (125/0=P) و افزایش ارتفاع استخوان ناوی راست (136/0=P)  و چپ (240/0=P) نداشت.
نتیجه­گیری: بر اساس یافته های این پژوهش تمرینات اصلاحی بر بهبود کف پای صاف و تعادل ایستا در وضعیت چشم بسته موثر بود. ولی استفاده از کنزیوتیپ بر صافی کف پا و بهبود تعادل موثر نبود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb