مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان)
چکیده:   (171 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: افسردگی پس از زایمان تاثیرات منفی زیادی را بر زنان و فرزندان آنان دارد. این پژوهش با هدف بررسی اثر­بخشی رفتار درمانی دیالکتیک بر تصویر بدنی و افسردگی زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون- پس آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعه‌ی آماری شامل زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان شهر اصفهان سال 1397 بود. تعداد 25 نفر زن به روش در دسترس انتخاب شده و به­طور تصادفی در دو گروه رفتاردرمانی دیالکتیکی(لینهان،1993)و گواه قرار گرفتند. برای جمع آوری داده ها، پرسشنامه‌ی افسردگی پس از زایمان ادینبورگ( کاکس و همکاران، ۱۹۸۷)، پرسشنامه استاندارد رضایت از تصویر تن(سوئوتو و گارسیا، 2002) و پرسشنامه افسردگی بک(بک و همکاران، 1978) استفاده گردید. داده‌ها با استفاده از نرم افزار 23SPSS و با استفاده از روش‌ تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر، تجزیه و  تحلیل شد و سطح معناداری( 05/0= α) لحاظ گردید.
یافته‌ها: در بررسی تفاوت تغییر در دو گروه، یافته ها نشان داد که افسردگی (001/0 p< )و تصویر بدنی (042/0 p< ) در بین دو گروه آزمایش و گواه تفاوت معناداری داشتند.  متغیر تصویر بدنی (001/0 p< ) و افسردگی(001/0 p< ) از مرحله پس آزمون تا پیگیری تفاوت معناداری را تجربه کردند، اثر متقابل مراحل آزمون با گروه نیز نشان می دهد تصویر بدنی (001/0 p<) و افسردگی(001/0 p< )تفاوت معناداری را تجربه کرده اند در یافته های پژوهش متغیر تصویر بدنی بهبود و افسردگی کاهش یافت.
نتیجه گیری: بر طبق نتایج بدست آمده می توان استنباط کرد که رفتار درمانی دیالکتیک بر تصویر بدنی و افسردگی زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان موثر است. بر همین اساس می‌توان نتیجه گرفت که این درمان، درمان مفیدی برای افراد مبتلا به افسردگی پس از زایمان در راستای غلبه بر مشکلات مربوط به تصویر بدنی و افسردگی و ارتقاء کیفیت زندگی این بیماران است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/5/25 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb