مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری روان‌شناسی تربیتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان، سمنان، ایران
2- دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی تهران، تهران، ایران
3- استادیار گروه روان‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان، سمنان، ایران
4- دانشیار بازنشسته گروه روان‌شناسی بالینی، دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (15114 مشاهده)
زمینه و هدف: رضایت از زندگی یکی از مؤلفه ­های مهم در پژوهش­­های روان­شناختی است که افراد در صورت عدم دستیابی به آن با مشکلات و ناتوانی­ هایی مواجه می­ شوند. این پژوهش با هدف مدل­ یابی نقش واسطه ­ای ویژگی­های شخصیتی در رابطه بین مهارت حل مسأله با رضایت از زندگی در خانواده ­ها بود.
روش بررسی: این پژوهش به روش توصیفی- همبستگی انجام شد. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی زوج­های مراجعه کننده به مراکز مشاوره مناطق 2 و 5 شهر تهران در نیمه دوم سال 1397 و نیمه اول سال 1398 به تعداد 1283 نفر بود که از بین آن­ها نمونه­ ای به تعداد 290 نفر به روش نمونه ­گیری در دسترس انتخاب شد. برای جمع­­ آوری داده­ های مورد نیاز از پرسشنامه­ های ویژگی­های شخصیتی مک ­­کری و کاستا (1985)، حل مسأله هپنر و پترسن (1982) و رضایت از زندگی داینر و همکاران (1985) استفاده شد. به منظور تحلیل داده­ها علاوه بر شاخص­های آمار توصیفی از روش آماری معادلات ساختاری در سطح معناداری 0/05 و نرم ­افزار آموس استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج به ­دست آمده از مدل­ یابی معادلات رگرسیونی ساختاری نشان داد که اثر کل رضایت از زندگی (0/001<p،0/439β=) بر متغیر مهارت­های حل مسأله معنادار بود. همچنین اثر مستقیم رضایت از زندگی (0/001<p،0/258β=) بر متغیر مهارت­های حل مسأله معنادار بود. از طرف دیگر نتایج نشان داد اثر غیرمستقیم رضایت از زندگی با میانجی­گری ویژگی­های شخصیتی (0/001<p،0/154β=) بر متغیر مهارت­های حل مسأله با استفاده از روش برآورد بوت­ استرپ برآورد شد. به طوری­ که شاخص نکویی برازش 0/994 و ریشه خطای میانگین مجذورات تقریب نیز 0/031 محاسبه شد.
نتیجه­ گیری: بر اساس نتایج یافته­ های این پژوهش می ­توان نتیجه­ گیری کرد مدل ساختاری پژوهش با داده­های گردآوری شده برازش داشت و برای تبیین رابطه رضایت از زندگی در خانواده­ها می­توان از متغیر مهارت حل مسأله با میانجیگری ویژگی­های شخصیتی استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb