مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IP. IAY.TMY.PEX.1398.242

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز
2- دانشگاه الزهرا، گروه مشاوره، تهران ، ایران
3- کلینیک شناخت و مغز
4- دانشگاه الزهرا، گروه روانشناسی، تهران ، ایران
چکیده:   (141 مشاهده)
زمینه و هدف: بدتنظیمی هیجان یکی از مهمترین مشکلات در روند بهبودی مصرف کنندگان مواد است. پژوهش حاضر با هدف مقایسه اثربخشی درمان مبتنی بر ذهن­آگاهی و توانبخشی شناختی بر تنظیم هیجان در معتادان شهر تهران طراحی شد.
روش بررسی: بررسی حاضر یک طرح نیمه آزمایشی همراه با پیش­آزمون، پس­آزمون، پیگیری و گروه گواه بود. جامعه آماری پژوهش تمامی افراد مراجعه کننده به کلینیک های تخصصی درمان سوءمصرف مواد شهر تهران در سال 1398 بودند. تعداد 54 از داوطلبین واجد شرایط از سه مرکز درمانی وارد مطالعه شده در سه گروه 18 نفره ذهن­آگاهی، توانبخشی شناختی و گروه گواه گمارده شدند. ابزار پژوهش مقیاس دشواری تنظیم هیجان گراتس و رومئو (2004) بود. برای گروه­های آزمایش 8 جلسه ذهن آگاهی و 12 جلسه توانبخشی شناختی اجرا شد و گروه گواه درمان­های متداول را دریافت کرد. پس­آزمون بعد از اتمام دوره و پیگیری در سه ماه بعد برای همه گروه­ها انجام پذیرفت. داده­ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر با سطح معنی­داری05/0 و با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 26 تحلیل شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد که اثر زمان (027/0=p)، اثر گروه (001/0>p) و اثر متقابل زمان و گروه (001/0>p) معنادار بود و هر دو درمان ذهن­آگاهی و توانبخشی شناختی موجب کاهش دشواری در تنظیم هیجان شده و اثرات این دو در زمان در دوره پیگیری نیز پایدار باقی ماند.
نتیجه­گیری: پژوهش حاضر نشان داد که مداخلات ذهن­آگاهی و توانبخشی شناختی موجب کاهش بدتنظیمی هیجان در مصرف کنندگان مواد می­شود و می­توان از این درمان­ها برای بهبود تنظیم هیجان افراد دارای سوءمصرف مواد استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1399/6/22 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb