مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه شمال، آمل، ایران
2- گروه مدیریت ورزشی، دانشگاه مازندران، بابلسر، ایران
3- دانشگاه هنر، تهران، ایران
4- دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (153 مشاهده)
زمینه و هدف: ﺗﻌﯿﯿﻦ ﻇﺮﻓﯿﺖﻫﺎی رواﻧﯽ کودکان و نوجوانان دارای محدودیت جسمانی در کشف اﺳﺘﻌﺪاد آنها به عنوان یک ورزﺷﮑﺎران ﻣﻮفق در آینده بسیار ﻣﻬم اﺳﺖ. به همین منظور هدف از مطالعه حاضر، ارائه مدل استعدادیابی ورزشی کودکان و نوجوانان بر اساس مهارت­های روان - تنی، شناختی، مقابله­ای و روانی پایه در آنها بود.
روش بررسی: پژوهش به لحاظ هدف، کاربردی و به روش آمیخته انجام شد. در بخش کیفی به وسیله مصاحبه نیمه ساختاریافته با 12 نفر از خبرگان در حوزه استعدادیابی ورزشی انجام شد و پس از رسیدن به اشباع نظری و با روش دلفی 37 مفهوم استخراج شد و نهایتاً 21 گویه مورد تایید قرار گرفت. در مرحله کمی پرسشنامه ‌محقق ساخته­ با 21 سوال (لیکرت 5 ارزشی) در حیطه مهارت­های روان­شناختی (روان - تنی، شناختی، مقابله­ای و روانی پایه) پس از تایید با روایی همگرا و پایایی درونی بین 210 نفر از  متخصصین استعدادیابی ورزشی کودکان و نوجوانان که کفایت نمونه گیری آنها با آزمون KMO و بارتلت بررسی شد، به صورت هدفمند توزیع و جمع آوری ‌گردید. روایی سازه از طریق تحلیل عاملی تاییدی انجام شد. برای تجزیه تحلیل داده‌‌ها از روش مدل سازی معادلات ساختاری و نرم‌‌افزار PLS Smart3 و SPSS23  در سطح معناداری (05/0=α) استفاده شد.
یافته­ها: بر اساس نتایج تحقیق روایی همگرا (714/0=AVE) و پایایی درونی (909/0=CR) پرسشنامه نایید شد. بر پایه تحلیل عاملی تاییدی نشان داد که سازه­های مهارت­های روانشناختی در 4 عامل اصلی دسته­بندی شده و بر این اساس مهارت­های روانی پایه (001/0=p، β=0/34)، مهارت­های روانی - تنی (001/0=p، β=0/36)، مهارت­های شناختی (003/0=p، β=0/26)، و مهارت­های مقابله­ای با (006/0=p، β=0/21)، به عنوان شاخص­های روان­شناختی در استعدادیابی ورزشی کودکان و نوجوانان دارای محدودیت جسمانی را تبیین شد. با توجه به مقادیر  87/0AGFI = ، 94/0= GFI، 97/0 CFI = و 049/0= RMSEA، مدل از برازش خوبی برخوردار بود.
نتیجه گیری: بر اساس یافته­های این پژوهش می­توان از شاخص­های روان­شناختی در استعدادیابی ورزشی کودکان و نوجوانان دارای محدودیت جسمانی به عنوان یک معیار تشخیصی استفاده نمود. بنابراین مربیان و استعدادیابان می­توانند افراد دارای شاخص­های قوی در فرآیند استعدادیابی شناسایی کرده و این معیار راهنما و دستورالعملی مناسب برای بهبود فرآیند استعدادیابی خواهد بود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/8/17 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb