مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- تهران ،ایران
2- واحد کرج، البرز، ایران.
چکیده:   (73 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: نوجوانی یکی از دوره‌های مهم زندگی است که با تغییرات فیزیولوژیکی، روان‌شناختی و اجتماعی قابل توجهی همراه می‌شود و این تغییرات بر سازگاری نوجوانان تأثیرات مهمی می‌گذارد. هدف از این پژوهش پیش­بینی سازگاری دانش­آموزان بر اساس تنظیم هیجانی در دانش­آموزان شهر کرج بود.
روش بررسی: روش پژوهش به صورت همبستگی بود. جامعه آماری این پژوهش کلیه دانش­آموزان پسر و دختر مقطع سوم راهنمایی شهر کرج در سال تحصیلی 1397-1396 بود که از این میان نمونه ای 200 نفری به روش نمونه­گیری خوشه­ای چند مرحله­ای از دو مدرسه پسرانه و دو مدرسه دخترانه به صورت تصادفی انتخاب شده و نمونه های پژوهش بـه صورت تصادفی از بین کلاس های سوم انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش شامل پرسشنامه مقیاس تنظیم هیجانی گراتز و رومر (2004) و پرسشنامه سازگاری تحصیلی (بیکر و سریاک، 1989) بود. تجزیه و تحلیل داده ها از طریق همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندمتغیره و با استفاده از نرم‌افزار SPSS-23 انجام گرفت. سطح معناداری در این پژوهش 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که بین سازگاری تحصیلی و تنظیم هیجانی رابطه معناداری وجود دارد(P=0/000). همچنین نتایج تحلیل رگرسیون انجام شده نشان داد که تنظیم هیجانی قابلیت پیش­بینی سازگاری تحصیلی را دارند  (592/0=β، 007/0p=)
نتیجه گیری: براساس یافته‌های پژوهش نتیجه گرفته می‌شود که تنظیم هیجانی، سازگاری تحصیلی در نوجوانان را می‌توانند پیش‌بینی کنند.

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb